Stereo Nedir?

Stereo Nedir?

Stereo etki,  doğadaki tüm sesleri her iki kulağımızla da aynı anda algılayabiliyor oluşumuzdur. Ses teknolojilerinde iki veya daha fazla sayıda hoparlörün dinleyiciye eşit uzaklıkta yerleştirilmesi ve bağımsız kanallardan sürülmesi ile elde edilir. Elbette  bunun gerçekleşebilmesi için dinlenilen ses kaynağının her iki kanala da farklı olarak kaydedilmiş  sinyallerden oluşması ,yani stereo olması gerekmektedir.

Müzik Prodüksiyonunda parçanızı oluşturan kanallar arasında mono-stereo dağılımı yapmak parçanızın duyumunu çok daha doğal bir hale getirirken aynı zamanda müziğinizin çok daha iyi bir sahneye sahip olmasını sağlar.

Örnek olarak; elektronik dans müziğinde kick-bass ve drum grubu oluşturan elementler ağırlıklı olarak Mono yani tam ortadan, odaklanmış bir sinyal şeklinde kullanılırken, ona eşlik eden synth sesler ve melodiler daha çok sağa sola panlı ve ya Reverb-delay vb. Stereo efektlere sahip olarak kullanılmaktadır. Bu sayede dans müziğin en önemli elementleri Kick ve bass üzerinde eklediğimiz seslere rağmen miks işlemi sırasında kaybolmaz herhangi bir phase problemi yaşamaz.