House Müziğin Babası Hakkında Bilmedikleriniz

House müziği yaratan isimlerin başında gelen, dans müziği efsanesi Frankie Knuckles hakkında daha önce duymadığınız bazı ilginç ve önemli bilgilere beraber göz atalım.

 

1.  İlk Remix Çalışması Hiç Yayınlanmadı.

Frankie Knuckles’ın ilk remix’i “Let No Man Put Asunder” hiç bir zaman yayınlanmadı. Frankie bu parçasını sadece canlı performanslarında çalarak en çok sevilen eserlerinden biri haline getirdi.

 

2.  İlk Resident DJ’liği Bir Yüzme Havuzundaydı.

Chicago’daki efsane gece kulubü The Warehouse’ta çalmaya başlamadan önce New York’ta Continental adlı bir yüzme havuzu kompleksinde düzenli olarak DJ’lik yapıyordu.

Frankie burada sadece pazartesi
ve salı günleri çalıyordu.

 

 

 

3.  En İyi Remix Grammy Ödülünü Alan İlk İsim Frankie Knuckles.

Frankie, 1998’de En İyi -Klasik Olmayan- Remix Kayıt kategorisinde Grammy’ye aday gösterildi ve Toni Braxton’ın “Unbreak My Heart” parçasına yaptığı remix ile ödülü kazandı.

Ödülü alarak aynı zamanda kategorideki diğer adaylar olan Armand Van Helden, David Morales, Todd Terry gibi isimleri de geride bırakmış oldu.

 

4.  Dinleyicileriyle Dalga Geçerdi.

Dinleyiciler eğlencenin doruk noktasındayken bir anda müziği kapatırdı. Hemen ardından içinde egzoz ve hızla yaklaşan tren sesleri olan bir plağı çalmaya başlardı. Bazen ise mekanın tüm ışık ve ses sistemini kapattırırarak dinleyicilerden sessizliği dinlemelerini isterdi.

 

 

 

5.  Chicago’da Bir Cadde’ye Onun Adı Verildi.

25 Ağustos 2004’te Chicago’daki South Jefferson Street’te bulunan Warehouse Club’a giden yola “Frankie Knuckles Way” adı verilmiştir. 

Bu fikrin sahibi sıkı bir Frankie Knuckles hayranı olan Barrack Obama…

 

6.  İkonikleşmiş Parçası “Your Love”ın Sözleri Birisine İthafen Yazıldı.

En çok sevilen parçalarından biri olan Your Love’ın sözlerini yazan ve seslendiren isim Frankie’nin en yakın arkadaşlarından birisi olan Jamie Priestly’dir. Jamie, Your Love’ın sözlerini Lisa adındaki eski sevgilisine ithafen yazmış.

 

Frankie Knuckles 31 Mart 2014’te, House müziğin doğduğu kent, Chicago’da hayatını kaybetti.