Yaz Mevsiminin Vazgeçilmez Soundları

Sıcak havaların gelmesi ve yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte rooftop ve beach club sezonu da açıldı. Türkiye’nin Çeşme, Bodrum gibi turistik yerlerinde ve İstanbul’da insanlar yazın keyfini yine elektronik müzikle çıkarıyor. Durum böyle olunca, karlı ve yağmurlu havaların yerini güneş ve sıcağa bırakması gibi dark ve sert soundlar da yerini daha hafif soundlara bıraktı dersek yanılmış olmayız. Yaz aylarında rooftopların ve beach clubların vazgeçilmez elektronik müzik tarzlarından birkaçını sizler için bu yazımızda inceledik.

  1. Deep House

Rooftop ve beach club dediğimiz de deep house şüphesiz ki aklımıza gelen ilk tarzlardan bir tanesi. Deep house en basit tanımıyla, house müziğin 1980’lerde ortaya çıkan bir alt tarzıdır. Temposu genel olarak 110 ile 125 BPM arasında değişiklik gösterebilir. Deep house müzik çoğunlukla akustik bir his uyandırabilir. Sık sık duygulu vokallerin de kullanıldığı bu tarz, şüphesiz ki yaz mevsiminin içimizde uyandırdığı sımsıcak hisle dinlemekten ve çalmaktan en keyif alınan elektronik müzik tarzlarından biri.

  • Nu-Disco

1970’ler Amerikan disko kültürüyle bağdaştırılan nu-disco en zirve dönemini 2000’li yıllarda yaşadı. Günümüzde hala birçok DJ tarafından tercih edilen tarz, disco ve house müziğin bir karışımı olarak görüldüğünden yeril geldiğinde disco house olarak da adlandırılır. Funk elementlerini içinde barındırabildiği gibi deep house elementleri de barındırabilir.

  • Tech House

House müziğin alt tarzlarından olan tech house, techno ve house müziğin karakteristik özelliklerini harmanlar. Daha hızlı hi-hatler ve daha yüksek sesli snare drumlar, tech house müziği ayırt etmemizdeki en önemli unsurlardandır. Yaz mevsiminin vazgeçilmezlerinden olan tech house, tatil ve eğlence coşkusunun en iyi dışa vurulduğu elektronik müzik tarzlarından.

  • Downtempo

Ambient müzik ile oldukça benzerlik gösteren downtempo, güneşin battığı saatlere en çok yakışan elektronik müzik tarzlarından bir tanesi. Genellikle içinde lo-fi melodiler barındıran downtempo, aynı zamanda ethnic unsurları da içinde barındırabilir.

  • Tropical House

Yine house müziğin alt tarzlarından olan tropical house, deep house ile yapı bakımından benzerlikler göstermektedir. Fakat, deep house karanlık bir havaya sahip olabilecekken tropical house’da rahatlatıcı ve enerji verici bir hava hakimdir. Saksafon, marimba ve gitar melodilerinin kullanıldığına sık sık şahit olabiliriz. Yaz enerjisini oldukça yansıtan bu tarzı özellikle bu aylarda sık sık duymak mümkün.