Stresin En Büyük Çözümü: Özgüven

DJ’liğe ya da müzik prodüksiyonuna ilk başladığınızda, strese bağlı birtakım sıkıntılar yaşamanız oldukça doğal. Hatta bu, yıllardır DJ’lik ve müzik prodüksiyonuyla uğraşan insanların bile sık sık karşılaştığı bir durum. Bu durumun üstesinden gelmenin en iyi yolu ise kesinlikle kendinize ve yaptığınız işe duyduğunuz güven.

Eğer kendinize güvenmekte sıkıntı yaşıyorsanız, şunu söyleyebiliriz ki kesinlikle yalnız değilsiniz. Yaptığınız iş her ne kadar iyi olursa olsun, zaman zaman kendiniz hakkında şüpheye düşmeniz oldukça olağan ve herkesin yaşadığı bir durum. Bu durumu bir örnekle açıklamamız gerekirse: Bir mekanda çalacaksınız fakat çok stresli ve gergin hissediyorsunuz ve hata yapmaktan da çok korkuyorsunuz. İlk önce, hata yapmanın çok doğal bir şey olduğunu ve herkesin hatalar yapabileceğini anlamanız gerek. Yaşadığınız hata yapma korkusu, sizin bu işe ne kadar önem verdiğinizin bir göstergesi. Bu yüzden, stres ve panik yapmanıza hiç gerek yok. 

Elektronik müzik sektörünün ve gece hayatı anlayışının gün geçtikçe değişmesi de gözünüzü korkutan faktörlerden bir tanesi olabilir. Çok fazla DJ, çok fazla müzik prodüktörü, çok fazla mekan ve çok fazla mekan işletmecisi… Kendinize bu sektörde bir yer görmekte zorlandığınız zamanlar gelebilir. İhtiyacınız olan şey ise, diğer unsurların etkisi altında kalmadan kendi müziğiniz üzerine yoğunlaşmak.

Özgüveniniz üzerinde etkisi olan daha birçok etmen sayabiliriz. Bunlardan bir diğeri de yaş olabilir. Eğer yaşınız bu işlerle uğraşan insanların üstündeyse, geç kalmışlık hissine kapılabilirsiniz fakat bu çok büyük bir yanılgıdan başka bir şey değil. Müziğin herhangi bir yaşı asla yoktur ve kaç yaşında olursanız olun her zaman tutkularınızın peşinden gidebilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımız özgüveninize etki edebilecek etmenlerden sadece bazıları. Eğer özgüven eksikliği yaşıyorsanız, ilk önce kendinizi çok iyi tanımanız gerek. Kendinize sorular sormaktan asla çekinmeyin ve içinizde yaşadığınız durumları analiz etmeye çalışın. Stres, panik, gerginlik gibi durumların tutkularınızın, isteklerinizin ve heyecanlarınızın önüne geçmesine izin vermeyin.