Spotify’dan Şeffaflaşma Adımları

Soundcloud geçtiğimiz günlerde independent sanatçıların para kazanmalarını sağlayan sisteminin tüm detaylarını paylaşarak bir şeffaflık açılımı yapmıştı. Buna benzer bir açılım şimdi de Spotify’dan geldi.

Spotify, Loud & Clear ile platformda yer alan tüm sanatçıların dinlenme sayıları üzerinden hak ettikleri ödemelerin nasıl yapıldığına dair soruların cevaplarını veriyor. Buradan ulaşabileceğiniz sitede Spotify uygulamasında göremeyeceğiniz pek çok istatistik detaylarıyla paylaşılıyor.

Loud & Clear içerdiği bilgilerle birlikte dikkat çekici işlevleri de olan bir site. Sizin manuel olarak gireceğiniz parça dinlenme sayısı, aylık dinleyici, toplam dinlenme sayıları gibi istatistikleri kullanarak bir sanatçının Spotify’dan kazanabileceği miktara dair fikir edinebileceğiniz rakamlar yaratıyor.

Müzik dinleme alışkanlıklarını değiştirmeyi büyük ölçüde başararak müzik endüstrisinde bir devrim yaratan Spotify’ın gelir modeli tüm paydaşları tarafından net olarak anlaşılabilmiş değildi. Spotify, Loud & Clear ile platformun gelir paylaşımı yönünü daha anlaşılabilir kılmayı hedefliyor.

Buraya tıklayarak Loud & Clear’ın ana odağı dışında kalan, Spotify’a dair farklı soruların cevaplarını bulabilirsiniz.