Sahnede Anksiyete ile Başa Çıkmak

Performans öncesi anksiyetesi, alkol kullanmadan nasıl yenilebilir? 

Aşılanmaların Dünya’nın her yerinde hızlandığı ve kulüplerin, festivallerin tekrar açılmaya başladığı bu dönemde, hem müzik severler hem de sanatçılar kendilerini müzik etkinliklerine geri dönmeye hazırlıyor. Sahnelere dönüş hazırlığının başladığı bu dönemde, sanatçılar performanslarından önce anksiyete yaşama problemiyle karşı karşıyalar. Bu problemi, yıllardır düzenli bir şekilde sahne almış ve hala almakta olan sanatçıların bile yaşadığını biliyoruz. Pandemi nedeniyle iki yılı aşkın bir süredir sahne alamayan ve şimdi tekrar sahnelere dönmeye hazırlanan sanatçılar için performans öncesi anksiyete, yaşanması gayet normal bir durum. Peki, alkol gibi sağlığımızı bozacak maddeleri kullanmadan bu sorunun üstesinden nasıl geliriz? SonarHouse Blog’da, bu sorunun cevaplarını aradık. 

1.Sakız Çiğneyin

Sakız çiğnemek sadece performans öncesinde değil, stres olduğumuz diğer anlarda da bizi rahatlatabilecek basit bir çözüm. Birikmiş enerjimizin ve stresimizin azalmasına yardımcı oluyor. Amerikalı DJ Ookay de, performanslarından önce rahatlamak için bu basit yöntemden yararlanıyor. 

2.Favori Alkolsüz İçeceğinizden Bir Bardak Alın

Performansınız esnasında yanınızda en sevdiğiniz alkolsüz içecekten bir bardak olması, sizi meşgul edecek ve performansınız devam ettikçe de başlangıçta duyduğunuz alkol isteğinin azalmasında size yardımcı olacaktır. 

3.Seyirciyle Göz Temasından Kaçının

Performansın başlangıcı, anksiyetenin doruğa ulaştığı zamandır. Başlangıçta insanlarla göz teması kurmak, bu durumu daha da arttırır. Kendinize bir nokta belirleyin ve en azından performansınız belli bir süreyi geçene kadar insanlarla göz teması kurmak yerine o noktaya odaklanın. 

4.Performans Öncesi Güzel Bir Uyku Çekin

Performans esnasındaki enerjiniz, hem stresinizi azaltabilmeniz hem de kendinizin ve seyircilerin keyif aldığı bir performans ortaya koyabilmeniz adına çok önemli. Bu yüzden bir önceki akşam kaliteli bir uyku çekmeye, bunun yanında kaliteli beslenmeye de özen gösterin 

5.Bunu Daha Önce de Yaptığınızı ve Başarılı Olduğunuzu Unutmayın

Uzun süredir sahnelerden uzak olabilirsiniz, fakat bu durum bundan önce gayet başarılı performanslar ortaya koyduğunuz gerçeğini değiştirmez. Bunu her zaman aklınızda tutmaya çalışın ve yeteneğinizin ve öğrendiklerinizin hala sizde olduğunun farkında olun. 

6.Önce Kendinizi Eğlendirmeye Odaklanın

Performansınız esnasında bir an önce bitmesini istiyor ve keyif almıyorsanız, seyircileri eğlendirebilmeniz de stresinizi azaltabilmeniz de çok mümkün olmayacaktır. Müziğin ve insanların sizin müziğinizi dinlemek için oraya gelmiş olmasının tadını çıkartın. Önce kendinizi, sonra seyircinizi memnun edin.