Plak Şirketleri Aslında Ne İstiyor?

Ürettiğiniz parçaların plak şirketlerinden yayınlanmasını isteyen her müzik prodüktörü gibi siz de mutlaka demolarınızı çeşitli plak şirketlerine göndermiş olabilirsiniz. Parçalarınızın ne kadar iyi olduğunu düşünseniz de çoğu zaman plak şirketleri tarafından kabul edilmeyebilir hatta e-maillerinize dönüş bile alamayabilirsiniz. Peki plak şirketleri aslında ne istiyor ve parçalarınızı istediğiniz plak şirketi altında yayınlamak için gereken özellikler neler? 

1. Özgünlük

Piyasada binlerce müzik prodüktörü var. Eğer belli plak şirketlerinin parçalarınızı kendi bünyesine almasını istiyorsanız kesinlikle bir fark yaratmanız gerekiyor. Başkalarının sound’larını taklit eder ve zaten piyasada var olan bir şeyi tekrar sunarsanız, herhangi bir plak şirketine parçalarınızı beğendirmeniz çok kolay olmayabilir. Bu sebeplerden dolayı kendi soundunuzu bulmak ve bir fark yaratmak oldukça önemli.

2. Kendinize Has Bir Kişililik

Bir plak şirketine demolarınızı yollarken göz önünde bulunduracakları tek şey muhakkak ki sadece müziğiniz olmayacaktır. Hayatta neler yaptığınız, nasıl bir kişiliğinizin olduğu da plak şirketlerinin marka değeri açısından bir o kadar önemli. Nasıl özgün bir sounda ulaşmak için başkalarının müziğini taklit etmemeniz gerekiyorsa, başka insanların hareketlerini ve kişiliklerini de taklit etmemek yani kendinize has bir tarza sahip olmanız gerekiyor. Tabii ki ilham aldığınız ve örnek olarak gördüğünüz insanların olması çok doğal, fakat bunun dozunu çok iyi ayarlamanız gerek.

3. Sabırlı Olmak

Eğer plak şirketlerine sürekli olarak mail atarak demolarınızı alıp almadıklarını sorarsanız, onları bıktırabilir hatta spam’e düşebilirsiniz. Herhangi bir dönüş yapmasalar bile mutlaka demolarınız onlara ulaşmış ve değerlendirmeye alınmıştır. Sabırlı olmanız gereken bir diğer konu ise, parçalarınızı hemen yollamaktan kaçınmak. Ürettiğiniz parçaların tam olarak içinize sinmesi ve hazır olduğundan emin olmanız gerekiyor. Heyecana kapılıp tam içinize sinmeden yaptığınız parçaları plak şirketlerine yollamamalısınız.

4. İyi Bir Artist Profili Çizmek

Demolarınızı yollarken birkaç sosyal medya hesabınızı da, sizin hakkınızda bir izlenim vermesi açısından link olarak mail’e ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz sosyal medya hesaplarının ise, iyi bir artist profili çizdiğine ve özel hayatınızdan çok, bir artist olarak neler yaptığınızı göstermesine dikkat etmeniz gerek.

5. Demo Yolladığınız Plak Şirketlerini Tanımak

Parçalarınızın plak şirketlerinden yayınlanmasını istiyorsanız, öncelikle kendi tarzınızı ve demolarınızı yolladığınız plak şirketlerinin tarzını bilmeniz gerek. Yaptığınız müziğin tarzı ve demo yolladığınız plak şirketinin tarzı birbirinden çok farklı olursa, parçalarınızı almadıklarında şaşırmamalısınız. Bu yüzden hangi plak şirketine demo yollamak istediğinize karar verip, onları sosyal medya hesaplarınızdan da mutlaka takip etmelisiniz.