Neden Beatmatch Yapmayı Bilmelisiniz ?

Neden Beatmatch Yapmayı Bilmelisiniz

Günümüzün dijital çağında, eski DJ’lerin yenilere neden kulak yardımıyla beatmatch yapmayı bilmeleri gerektiklerini açıklamaları gittikçe zorlaşıyor. Neredeyse çoğu DJ, sync tuşu ile her şeyi halletmek varken beatmatching ile uğraşmak istemiyor. Bu durumu kabullenmek her ne kadar bazıları için zor olsa da, beatmatching’ in önemini hızla kaybettiğini söylersek yanılmış olmayız. Peki iyi bir DJ olmak istiyorsanız neden hala kulak yardımıyla beatmatch yapmayı bilmelisiniz? İşte bu soruya cevap niteliğindeki 5 neden:

 

1-Ritim Duygusunu Geliştirir

Beatmatch yapmak kulağına güvenmeni sağlar. Teknolojinin senin adına boşlukları doldurması yerine, ne yaptığını gerçekten dinlemek zorunda kalırsın. Böylece, bir parçanın yapısının içinde barındırdığı elementlerin hepsine gitgide daha fazla hakim olmaya başlarsın.  

       2)    Diğer DJ’lerle Çalışmaya Olanak Sağlar

Eğer sadece tek bir setup’a hakimsen ya da parçalarını sync tuşuna emanet ediyorsan, başka bir DJ ile ortak bir şeyler çalma fikrinden ya da DJ dünyasında kullanılan adıyla ‘’back to back’’ yapma fikrinden uzaklaşabilirsin. Çünkü her setup sync tuşuna sahip olmayabilir ya da beraber çalacağın kişi vinyl DJ’i olabilir. Bu yüzden işini şansa bırakmamakta fayda var.

      3)     Saygınlık Kazandırır

 

Hadi şunla yüzleşelim.. Eğer çalma olasılığının olduğu bir mekana gidip ne zaman isterlerse hazır olabileceğini söylemek yerine ‘’ ben beatmatch yapamıyorum ya’’ dersen,  o mekandaki çalma olasılıkların yüzde kaç olur az çok tahmin edebiliyoruz. Özellikle DJ’ler arasında beatmatch yapmayı bilmek sana direkt olarak belli bir saygınlık seviyesi getirecektir.

      4)     Kökenlerini Bilmeni Sağlar

 

Beatmatching şüphesiz DJ’ liğin temel yapı taşlarından bir tanesi. Yaptığın şeyi kökenlerinden gelerek öğrenmek sana çok fazla artı sağlayacaktır. Orijinal yoldan gitmek, DJ’ liği bir kültür olarak benimsemeni ve tüm bu şeyin gerçekten nereden geldiğini anlamanda yardımcı olacaktır.

 

      5)     Kişisel Olarak Daha Tatmin Edicidir

 

Traktor üzerinden sync tuşu açık bir şekilde 20 parça çalmak, az çok olaya hakim olan çoğu kişinin yapabileceği bir şey. İşi kendi başına yapmanın getirdiği başarı duygusu emin ol sana çok daha fazla haz verecektir.