Müzikte Synth Sesler Devrimi

 

 

    Synthesizer’ ın icadı için elektronik müziğin başlamasına yardımcı olan şeylerden bir tanesi desek yanılmış olmayız. Döneminde bir devrim yaratan bu mükemmel icat ile birlikte doğa dışı sesler müziğin içine girmeye başladı ve bu da insanların müziğe olan bakış açısını bir hayli değiştirdi. Günümüze kadar etkisini sürdürmüş ve özellikle son zamanlarda popüler müzik piyasasını ele almış olan synth seslerin akustik enstrümanlarla olan harika sentezini sizler için inceledik.

 

    Öncelikle synthesizer tam olarak nedir onunla başlayalım. Synthesizer ya da Türkçe deyimiyle sentezleyici, farklı türde bir müzik yaratmak ve elektriksel sinyaller üretmek için kullanılan bir müzik aletidir. Üretilen sinyaller bir enstrüman amfisi, kulaklık ya da hoparlör aracılığıyla sese dönüştürülüp duyulur hale gelir. Synthesizer’ ların içinde yerleşik kontroller yoktur bu yüzden MIDI klavye gibi aletlerle kullanılır.

 

     Synthesizer’ ın popüler müzikte ilk kullanılmaya başlanması Pink Floyd, Pet Shop Boys, Depeche Mode, Duran Duran gibi isimlerle olmuştur. O dönemlerde çok popüler olan disco müzikte synthesizer kullanımının öncülerinden biri ise Giorgio Moroder’ dir. 70’li ve 80’li yıllarda disco müziğin yanı sıra progressive rock, pop gibi tarzlarda da synthesizer’ dan oldukça yararlanılmıştır. Günümüzde ise pop, hip hop, metal, rock ve elektronik dans müziği gibi oldukça geniş bir yelpazeye yayıldığını görebiliyoruz. Hatta synth seslerden oluşan synth-pop, synth wave gibi özgün ve kendine has dinleyicisi olan yeni tarzlar oluştu. Artık müzik prodüktörlerinin akustik entrümanlarla synth sesleri sentezlediğine sıkça şahit oluyoruz. Synth gitarlar, synth davullar, synth baslar, synth yaylılar ve çok daha fazlası…

 

    Yurt dışında synth kullanımının yıllardır süregelen bir olay olduğunu biliyoruz. Türkiye’de synth sesler kullanılmaya ilk defa Barış Manço, Gökçen Kaynatan ve Metin Alatlı gibi usta müzisyenlerle başladı. Son yıllarda ise içinde synth sesler barındıran prodüksiyonlar Türkiye’de de popüler durumda. Bunların sebeplerinden bir tanesi, belli başlı Türk müzisyenlerin akustik enstrümanlar içeren şarkılarının içinde synth sesleri oldukça iyi kullanmaları olabilir. Bir diğeri ise büyük ihtimalle insanların artık farklı soundlar duymak istemesi. Synth kullanımı Türk müziğinde yaygın bir olay değil bundan dolayı alışılmışın dışında şeyler duymak insanların ilgisini oldukça çekiyor. Eğer siz de müzikte kalıpların dışına çıkmak ve yeni şeyler keşfetmek istiyorsanız, synth sesler sizlerin de en büyük yardımcısı olabilir.