Müziğin Fiziksel ve Mental Olarak Sağlığımıza Pozitif Etkileri

Hepimizin duygusal bir tepki verdiği en az bir şarkı vardır. Bu, düğün dansınızın ilk parçası veya kötü bir ayrılığı ya da sevdiğiniz birinin kaybını hatırlatan bir şarkı olabilir. 

Müzikle bu derece büyük bir bağımızın olduğu göz önünde bulundurulduğunda, birçok araştırmanın müziğin sağlığımıza yararlı olduğunu ortaya koyması şaşırılmaz bir gerçek. Kanada’da 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre müzik, beyindeki serotonin salgısının artmasına yardım ediyor ki bu da müziğin bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi.

 

İşte müziğin sağlığımıza 4 Önemli Faydası:

 

1) Ağrı ve Endişe:

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, ameliyata girecek olan 7,000 hasta incelendi ve ameliyattan önce bazı hastalara müzik dinletildi. Müzik dinletilen hastaların, müzik dinletilmeyen hastalara kıyasla ameliyat sonrasında daha az ağrı ve endişe hissettiği saptandı. Ayrıca, müzik dinletilen hastaların daha az ilaca ihtiyaç duyduğu gözler önüne serildi.

2) Hafıza Gelişimi:

Bazı şarkıların bize hayatımızda geçirdiğimiz bazı dönemleri hatırlatma özelliği vardır. Bu dönemler bizi mutlu etmenin yanı sıra üzebilir ve belki de ağlatabilir. Bu durumu göz önünde bulunduran araştırmacılar, yıllardır giderek artan bir şekilde müziğin hafızaya yardımcı olup olmadığını araştırıyorlar. Yapılan araştırmaların ışığı doğrultusunda müziğin hafızamızı güçlendirdiği belirlenmiştir.

 

3) Motivasyon Kaynağı:

Birçoğumuz egzersiz yaparken yüksek tempolu bir şarkı dinlemek isteriz. Görünen o ki bu içgüdüsel hissin bilimsel bir açıklaması var. Araştırmacılara göre, müziğin dikkat yakalama, modumuzu değiştirme veya düzenleme, duygu üretme ve hareketlenmeye teşvik etme özelliği var. Günümüzde müzik, spor ve egzersizin vazgeçilmez bir parçası olmaya devam ediyor.

 4) Uyku Sağlığı:

Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde uyku problemleri çekmişizdir. Bu gibi durumlarda en iyi tedavinin rahatlatıcı ve dinlendirici müzikler olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz. Doktorlar tarafından da onaylanan bu metot sayesinde uyku problemleri çeken birçok insan uyku sorunlarından kolay bir şekilde kurtulmuştur.