Liverpool’da Covid’siz Dev Festival Denemesi

House müziğin Avrupa’daki en büyük dinleyici kitlesinin bulunduğu ülke olan İngiltere’de bu müziğe ve eğlenceye özlem duyan 6 bin kişi, 2 gün süren ve tam anlamıyla maskesiz ve mesafesiz bir festivalde buluştu.

Covid-19’a karşı aşılama programını başarıyla sürdüren ülkelerden birisi olan İngiltere bu başarıdan hareketle pilot etkinlikler düzenleyerek virüsün yayılma eğilimini test etmeye başladı. İlk etkinlik house müziğin önemli isimlerinin performanslarıyla gerçekleştirildi.

İki gün süren ve Liverpool’da bir warehouse festival formatında düzenlenen etkinliğin her gününe farklı 3 bin kişi alındı. Katılımcıların her birine son 24 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış Covid-19 testinin olması partiye giriş için bir numaralı şart olarak koşuldu. Festival baştan sona kadar herhangi bir sosyal mesafe veya maske önlemi olmadan gerçekleştirildi.

Festival kapsamında ülkenin yetiştirdiği efsane house müzik prodüktörlerinden Fatboy Slim ile beraber Hot Since 82, Camelphat gibi başarılı DJ&prodüktörler de sahnede yer aldı.

Başbakan Boris Johnson bu pilot etkinliklerin ardından herhangi bir sorun yaşanmaması halinde ülke genelinde kısıtlamaların tamamen kaldırılabileceğini söylüyor.