Live Ses Mikserleri : Analog ve Dijital Miksler

Live Ses Mikserleri : Analog ve Dijital Miksler

Mikser Nedir ?

Bütün live ses mikserlerinin belirli görevleri vardır, çoklu kaynaklardan sinyal almak ve birleştirmek, ortaya çıkan sonuçları bir veya daha fazla hedefe yollamak. Düzen ve özellik bakımından dijital ve analog mikserlerin hedefe ulaşma şekli değişkenlik gösterebilir. Benzerlikler, farklılıklardan daha ağır basarken, analog ve dijital mikserlerden beklediğiniz özellikleri ve bunların belirli uygulamalar adına önemini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Analog Mikserler :

Dijital teknoloji dünyasının gelişimine rağmen, analog mikser konsolları hala ciddi bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Yeni başlayanlar dijital konsollardan ziyade daha ucuz cihazlar kullanma eğilimindedirler. Özellikle başlangıç seviyesinde makul rakamlara temin edilebilecek mikserler, geniş yelpazeli ses uygulamalarını güvenilir bir şekilde halledebilir. Tam ölçekli analog mikserlerde sinyal akışı, ilgili kanal şeritlerine sabitlenmiş girişler ile oldukça basittir. Giriş ve çıkış kontrolü ve tüm kanal işlemlerine ulaşmak ve kontrol altında tutmak kolaydır. Analog mikser yapısını ve felsefesini kavradıktan sonra, cihaz kullanımını kapsamlı öğrenmeniz şart değildir. Analog ses mikserleri, gösterişsiz ve büyük çaplı ses takviye uygulamaları adına mükemmel performans standartları sunuyor. Ancak turneler ve zorlu canlı performanslar söz konusu olduğunda sınırlamalar ortaya çıkıyor. Bunun nedeni analog sistemlerin opsiyonu sınırlı doğasının altında yatar. Son olarak analog mikserler, sesinize gürültü katabilecek çevresel faktörlere karşı, dijital mikserlere göre daha hassastır.

 

Dijital Mikserler :

Analog mikserler ile karşılaştırıldığında, dijital mikserler son derece esnek, opsiyonel ve kısa ve etkili bir işleyişe sahiptir. Günümüzde maliyetli analog mikserlere oranla dijital mikserler daha çok kullanılmaktadır. Analog teknolojiden daha az gürültülü olmasının yanı sıra, gelişmiş yönlendirme seçenekleri ve gruplandırma olanakları sunar. Daha fazlası ; kopyalama, kayıt etme ve geçmiş çalışmaları geri getirme anlamında inanılmaz basit ve kullanışlıdır. Modern dijital mikserler size kolay ulaşılabilir, elinizin altında bulunan ve çalışmalarınıza hız katacak bir çok opsiyon sunar.

 

Doğru Mikseri Nasıl Seçebilirim ?

Müzik tarzlarında haftalık radikal değişimlere giden gece kulüpleri için analog cihazlar daha kullanışlıdır. Kendi müziğinizi sergileyeceğiniz bir turne veya konser gibi durumlarda dijital mikserler işinizi görecektir.