Kendinizi ve Parçalarınızı Tanıtmanın En İyi 5 Yolu

Eğer müziğe yeni başlamış bir DJ/prodüktörseniz ve kendinizi tanıtmak için tavsiyelere ihtiyacınız var ise, bu yazımız tam size göre!

Günümüzün yükselen dijital dünyasında parçalarınızın tanıtımını yapmak, parçaları yaratmak kadar oldukça önemli. Sanatçı olarak yükseldiğiniz bu dönemde kitlenizi yeni yaptığınız işlerden haberdar tutmanız insanların size olan ilgisini muhakkak ki arttıracaktır. Tabii ki, bu belli bir süre gerektiren bir dönem. Bu dönemi en iyi şekilde geçirmenin ve bir artist olarak yükselmenin en iyi 5 yolu ise işte şu şekilde:

1.  Sosyal Medyayı Doğru Şekilde Kullanmak

İş müzik pazarlamaya gelince sosyal medya platformlarında aktif bir varlığınızın olması çok ama çok önemli. Facebook, Twitter, Instagram, SoundCloud ve YouTube gibi platformları kullanmanız, hem müzisyen kimliğinizi oluşturmanız hem de var olan trendleri takip etmeniz açısından oldukça faydalı. Şu anda, Instagram ve Twitter kullanmanız gereken en önemli iki sosyal medya mecrası. Bu hesaplarınızı, düzenli bir şekilde stüdyodan fotoğraflarla, çaldığınız etkinliklerle, ilham kaynaklarınızla, deneyemlediğiniz şeylerle güncel tutabilirsiniz.

 

 

2.  İyi Bir Network Oluşturmak

Sosyal medya gibi gerçek dünyada kurduğunuz ilişkiler de bir o kadar önemli. Başka müzisyenlerle, menajerlerle, mekan işletmecileriyle iyi ilişkiler kurmanız kendinizi ve müziğinizi tanıtmak açısından size oldukça yararlı olacaktır. Bu network’ü kurmak için sosyal medya üzerinden diğer müzisyenlerle kontağa geçebilir, çeşitli etkinliklere katılım göstererek çevrenizi genişletebilirsiniz.

 

 

3.  Diğer Sanatçılarla İş Birliği Yapmak

Diğer müzisyenlerle yapacağınız iş birlikleri daha geniş bir kitleye hitap etmenizi sağlar. Bunun yanında, yapacağınız iş birlikleri insanlarla güçlü ilişkiler kurma olanağınızı da güçlendirir. İş birliklerinin en iyi yolu ise tabii ki remixler.

 

 

4.  Demolarınızı Göndermek

Demolarınızı belli platformalara göndermek daha fazla insana ulaşmanızda size çok yardımcı olabilir. Eğer parçalarınızın yeni bir plak şirketinden yayınlanmasını istiyorsanız, istediğiniz plak şirketlerine demolarınızı gönderebilir ve belki de parçanızı o plak şirketinin çatısı altından çıkarabilirsiniz. Böylece yeni kitlelere ulaşmış olursunuz.

 

 

5.  Müzik Eğitimi Almak

Müziğini daha önce pazarlamış insanlarla birlikte olmak, sizi oldukça geliştirecek ve birçok bilgi katacaktır. Hem müziğe hem de pazarlamasına yönelik edineceğiniz bilgiler, bu yolda daha emin adımlarla yürümenize büyük katkı sağlayacaktır. Sizin için bu fırsatı sağlayacak en iyi yer ise SonarHouse Elektronik Müzik Okulu!