Kaçırmamanız Gereken 4 Elektronik Müzik Belgeseli

1- Real Scenes: Detroit | Resident Advisor

Resident Advisor’un hazırladığı bu belgesel serisinde, elektronik müzik için önemli şehirleri konu alan serininin en güzel bölümlerinden Detroit, hafta sonu için keyifli bir öneri. Kyle Hall ve diğer genç Detroit yapımcılarının da yer aldığı belgeselde, techno müzik denildiğinde akla ilk gelen şehir olan Detroit’in bu müziğin oluşması ve gelişmesindeki rolü anlatılıyor.

 

2- 20 Years Of Ultra

4 kısa bölümden oluşan bu belgeselde Ultra Music Festival’ın başladığı ilk yıldan, 20.yılına kadar geçen süreçte yaşadığı değişim ve gelişime tanıklık ediyoruz. Bu 20 yılda yalnızca bir festivalin değil elektronik müzik sektörünün de yansımasını inceleme fırsatı edinmek isteyenler ve festivale gitmeyi özleyenler için çok keyifli bir seri.

 

3- What the Future Sounded Like

Bu kısa belgesel bizi 60-70’lerin öncü elektronik müzik stüdyolarının olduğu İngiltere’ye götürüyor. What the Future Sounded Like, arşiv görüntüleriyle dönemin elektronik müzik anlayışını gözler önüne sererken, birçok besteci ve prodüktörle yapılan röportajlar ile de döneme dair müthiş bilgiler edinmemizi sağlıyor.

 

4- WE CALL IT TECHNO

Avrupa techno müziğinin doğuşunu anlatan tarihi Alman belgeseli, 90’ların başında Almanya’daki elektronik müzik kültürünün ve techno sahnesinin etkileyici bir analizini sunuyor. Berlin, Frankfurt ve Hamburg şehirlerinin underground klüplerinden kesitler sunan belgesel Sven Vath, Dj Hell, Tanith ve Wolfgang Voigt gibi isimlerle de röportajlar içeriyor.