Kaçırmamanız Gereken 4 Elektronik Müzik Belgeseli

1.  Real Scenes: Detroit | Resident Advisor

Resident Advisor’un hazırladığı bu belgesel serisi elektronik müzik için önemli şehirleri konu alıyor. Serininin en güzel bölümlerinden olan Detroit, hafta sonu için keyifli bir öneri. Kyle Hall ve diğer genç Detroit yapımcılarının da yer aldığı belgeselde, techno müzik denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden olan Detroit’in bu müziğin oluşması ve gelişmesindeki rolü anlatılıyor.

 

2.  20 Years Of Ultra

4 kısa bölümden oluşan bu belgeselde Ultra Music Festival’ın başladığı ilk yıldan, 20.yılına kadar geçen süreçte yaşadığı değişim ve gelişime tanıklık ediyoruz. Bu 20 yılda yalnızca bir festivalin değil elektronik müzik sektörünün de değişimini inceleme fırsatı edinmek isteyenler ve festivale gitmeyi özleyenler için çok keyifli bir seri.

 

3.  What the Future Sounded Like

Bu kısa belgesel bizi 60 ve 70’li yılların öncü elektronik müzik stüdyolarının olduğu İngiltere’ye götürüyor. What the Future Sounded Like, arşiv görüntüleriyle dönemin elektronik müzik anlayışını gözler önüne sererken, birçok besteci ve prodüktörle yapılan röportajlar ile de o günlere dair müthiş bilgiler edinmemizi sağlıyor.

 

4.  WE CALL IT TECHNO

Avrupa’da techno müziğinin doğuşunu anlatan bu belgesel, 90’ların başında Almanya’daki elektronik müzik kültürünün ve techno sahnesinin iyi bir analizini sunuyor. Berlin, Frankfurt ve Hamburg şehirlerinin underground kulüplerinden kesitler sunan belgesel Sven Vath, Dj Hell, Tanith ve Wolfgang Voigt gibi isimlerle de röportajlar içeriyor.