İyi Bir Elektronik Müzik Arşivine Sahip Olmanın 5 Yolu

İyi bir DJ olmanın yolu kesinlikle iyi bir arşive sahip olmaktan geçer. Bunun için sürekli dinlemeli ve yeni şeyler keşfetmelisiniz. Teknolojinin günümüzde sağladığı olanaklar sayesinde bunu gerçekleştirmek artık çok daha kolay. Tabii bunu yaparken de izlemeniz gereken birkaç adım var:

     

       1) Listeleri Bırak

Eğer beatport top 100’ e bakıp iyi müzik bulamıyorum diye şikayet ediyorsan zaten yanlış yapıyorsun demektir. Top listeleri sana hitap eden müzikler olmanın çok uzağında sadece başka insanların dinlediği şeylerin bir özeti. Bu yüzden kaçınman gerekenlerin en başında yer alıyor.

 

      2) Zamanım Yok Deme

Müzik arşivi oluşturmak sabır ve emek gerektiren bir şey. Ne kadar çok dinlersen, o kadar aradığın şeyi bulabilirsin. Belki günlerini sadece müzik dinlemeye ayırman gerekebilir ama bu senin gözünü asla korkutmasın. Çünkü sana hitap eden parçalardan oluşan setini çaldığında duyduğun haz, müzik dinleyerek geçirdiğin tüm zamana emin ol değecek.

     

      3) Spotify Radyo ve YouTube Kullan

Eğer spotify’da çok sevdiğin bir şarkı varsa, o parçanın radyosuna giderek benzer tarzda yapılan sayısız şarkıya ulaşabilirsin. Günümüzün en popüler video paylaşım platformu olan YouTube’ u da es geçme çünkü Spotify’ da yer almayan bazı parçalara YouTube sayesinde erişebilirsin.

 

     4) Parçalarını Zamanla Sınırlandırma

Hazırlayacağın arşivin güncel içeriklere sahip olması gerektiğinden eminiz. Bunun yanı sıra kaliteli müziğin her zaman iyi ve kaliteli müzik olduğunu unutmaman gerek. Güncel parçalarla birlikte elektronik müzik dünyasına yerleşmiş kült parçalara da yer vermen arşivini zenginleştirecektir.

 

     5) Ücretsizin Kötü Anlamına Gelmediğini Hatırla

Bir şeyi ücretsiz sunulduğu ya da bir sanatçının SoundCloud hesabında yer aldığı için sakın görmezden gelme. SoundCloud üzerinden kaliteli müzik yapan çok sayıda insan var. Eğer doğru şekilde ilerlersen SoundCloud’ un altında yatan bir altın madeni bulabilirsin.