İyi Bir DJ Olmak İçin Gereken En Önemli Özelliklerden Biri : Kalabalık Kitleleri Okumak

Iyi bir canlı set için ne gerekli olduğunu herhangi bir DJ’e sorun. Bazı teknik becerilerin sonunda mutlaka ‘’kitleleri okumak’’ cevabını alacaksınız. Peki kalabalığı okumak ne demek ve neden önemli ? Bu yazımızda iyi bir DJ için olmazsa olmaz bu niteliği sizler için inceledik.

 

Kalabalığı okumak ; basit bir şekilde dans pistinde bulunan insanların hal ve davranışlarını izlemek diyebiliriz. Birçok DJ bu izlenimi çok iyi yaptığını savunur fakat çoğu zaman bunu başarabilmek o kadar da kolay değildir. Bu durum, gireceğiniz bir sınav için ders çalışmaya benzer. Sınavda çıkacak soruları bilemediğiniz gibi, hitap edeceğiniz kitleyi de tam olarak öngöremessiniz. Bu yüzden her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olmalısınız. Bu hazırlık aşamasının başında ise çalacağınız mekanı önceden ziyaret etmek ciddi bir önem taşır.

 

Hitap edeceğiniz kitle her zaman sizin müzik tarzınıza uygun olmayabilir. Bazen çok sevdiğiniz bir tarzda çalarsınız fakat kimse ritminizi yakalayamaz ya da çalmaktan pek hoşnut olmadığınız bir tarz ile kitleleri dans etmeye sürükleyebilirsiniz. Bu durumda hangisinin daha önemli olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Sizin zevkleriniz mi yoksa hitap ettiğiniz kitlelerin zevkleri mi ?

 

 

Anlaşılacağı üzere müzik seçimleriniz kalabalığı iyi okumak adına en büyük opsiyonunuz. Kendinizi belirli tarzlar ile sınırlandırmamanız gerekiyor. Yeniliklere ve diğer müzik tarzlarına ne kadar açık olursanız, o kadar çok farklı kitleye hitap edebilirsiniz. Özellikle yeni başlamışsanız, değişik tarzlara yönelmeniz hem kendi tarzınızı bulmanıza hem de insanların tepkilerini ölçmeniz adına yardımcı olacaktır.

 

 

Sonuç olarak, iyi bir DJ olmak için dinleyici ile interaktif bir iletişim çerçevesinde olmak gerektiği şüphesiz bir gerçek. Nerede ve kim için ne çalacağınızı bilmek bu işin temel yapı taşlarındandır. Hitap ettiğiniz kitleleri genişletmek istiyorsanız, onları tanımalı ve hakimiyet kurmalısınız. Dinleyicilerinizi yönlendirmek adına önem teşkil eden opsiyonlarınız ; müzik tercihleriniz ile birlikte jest ve mimik kullanımınızdır.