House ve Techno Müzik Arasındaki 5 Temel Fark :

House ve techno müzik arasındaki farklılıkları ayırt etmek, sanılanın aksine o kadar da kolay değildir. Bunun en büyük sebebi bahsedilen müzik tarzlarının bünyesinde barındırdığı etkiler ya da dinleyicinin bu tarzlara yüklediği anlamlar olabilir. Yine de, hem house hem techno, elektronik müziğin bir parçasıdır ve neredeyse aynı kökene sahiptir. Daha geniş bir perspektiften inceleyecek olursak, house ve techno arasındaki temel farkları 5 kategoride sınıflandırabiliriz:

 

1) Köken

  

Tarzların kökenleri göz önünde bulundurulduğunda, techno’ da funk, synthpop, electro ve post-disco müzik türlerinin etkileri görülür. Aynı etkiler house müzik için de geçerlidir. Techno, house’ dan diğer biçimsel kökenleri olan chicago house ve endüstriyel müzik sayesinde ayrılabilir. House müzikte ise disco, soul ve electro-pop türlerinin etkileri görülmektedir.

 

2) Ortaya Çıkış Zamanı

 

House müzik, techno müzikten daha önce başlamıştır. House, 1980’ lerin başında Chicago sınırları içerisinde ortaya çıkmışken, techno ise 1980’ lerin ortalarında Detroit’te ortaya çıkmıştır. 

3) Kullanılan Enstrümanlar

 

Her iki müzik formunda kullanılan enstrümanlara bakıldığında, house ve techno büyük benzerlik göstermektedir. İkisinde de, synthesizer, sampler, sequencer ve drum machine kullanılır. Techno’ da kullanılıp house’ da neredeyse kullanılmayan tek enstrüman keyboard’ dur. House müzikte ise daha eşsiz ve ayırt edici bir ses üreten turntable kullanılır.

 

4) Tempo

 

Herkesin ortak yargısı techno’ nun house’ dan daha hızlı olduğudur. Çoğu kişi bunu kulağına öyle geldiği için söyler fakat teknik olarak bu yargı doğrudur. House müzikte bpm genellikle 110 ile 128 civarındadır ki bu da onu en yavaş dans müziği türü yapar. Techno’ da ise bpm çoğu zaman 120 ile 135 arasındadır. 

 

5) Popüler Olma Zamanı

 

Müzikal çeşitliliğinden dolayı house, 1990’ ların ortasında hızlı bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı. Benzer şekilde, techno, 1980’ lerin sonuna doğru duyulmaya başladı ve özellikle Avrupalı milletler arasında 1990’lı yıllarda inanılmaz popüler hale geldi. Günümüzde, hem house hem techno, dünya çapında milyonlarca insana ritmini yakalatmaya ve dans pistlerinin vazgeçilmezlerinden olmaya devam ediyor.