House ve Techno Müzik Arasındaki 5 Temel Fark

House ve techno müzik arasındaki farkları ayırt etmek sanılanın aksine kolay değildir. Bunun en büyük sebebi bahsedilen müzik tarzlarının bünyesinde barındırdığı etkiler ya da dinleyicinin bu tarzlara yüklediği anlamlar olabilir. Yine de, hem house hem techno, elektronik müziğin bir parçasıdır ve neredeyse aynı kökenden gelirler. Daha geniş bir perspektiften inceleyecek olursak, house ve techno arasındaki temel farkları 5 kategoride sınıflandırabiliriz:

 

1. Köken

Tarzların kökenleri göz önünde bulundurulduğunda, techno’da funk, synthpop, electro ve post-disco müzik türlerinin etkileri görülür. Aynı etkiler house müzik için de geçerlidir. Techno, house’dan diğer biçimsel kökenleri olan chicago house, endüstriyel müzik ve detroit ekolü sayesinde ayrılabilir. House müzikte ise disco, soul ve electro-pop türlerinin etkileri görülmektedir.

 

 

 

 

2. Ortaya Çıkış Zamanı

House, techno’dan daha önce ortaya çıkmıştır. House, 1980’ lerin başında Chicago sınırları içerisinde ortaya çıkmışken, techno ise 1980’ lerin ortalarında Detroit’te ortaya çıkmıştır. 

 

 

 

 

3. Kullanılan Enstrümanlar

Her iki müzik formunda kullanılan enstrümanlara bakıldığında, house ve techno büyük benzerlik göstermektedir. İkisinde de synthesizer, sampler, sequencer ve drum machine kullanılır. Techno’ da kullanılıp house’da neredeyse kullanılmayan tek enstrüman keyboard’dur. House müzikte ise daha eşsiz ve ayırt edici bir ses üreten turntable kullanılır.

 

 

 

 

 

4. Tempo

Ortak yargı techno’nun house’dan daha hızlı olduğudur. Çoğu kişi bunu kulağına öyle geldiği için söyler fakat bu yargı sadece teknik olarak doğrudur. House müzikte BPM genellikle 110 ile 128 civarındadır ki bu da onu en yavaş dans müziği türü yapar. Bu özelliğini kökeninin dayandığı disco’dan alır. Techno’da ise BPM çoğu zaman 120 ile 135 arasındadır. 

 

 

 

 

5. Popüler Olma Zamanları

Müzikal çeşitliliğinden dolayı house, 1990’ların ortasında tüm dünyayı hızla etkisi altına almaya başladı. Benzer şekilde techno, 1980’lerin sonuna doğru duyulmaya başladı ve özellikle Avrupa’da 1990’lı yıllarda inanılmaz popüler hale geldi. Günümüzde, hem house hem techno, dünya çapında milyonlarca insana ritmini yakalatmaya ve dans pistlerinin vazgeçilmezlerinden olmaya devam ediyor.