Hafta Sonu Evinize Festival Ruhu Getirecek 5 Elektronik Müzik Belgeseli

1 – What We Started

Elektronik dans müziğin geçmişten günümüze kadarki serüvenini anlatan bu belgesel, Chip Eberhart, David Guetta, Ed Sheeran, Louis Vega, Martin Garrix, Paul Oakenfold, Pete Tong, Steve Angello, Tiësto, Usher Raymond gibi birçok ismin röportajını barındırsa da ana konu Carl Cox ve Martin Garrix arasında şekilleniyor. İkili üzerinden techno ve edm genrelerinin karşılaştırması yapılırken, birçok festival görüntüsüyle de keyifli bir seyir sunuyor.

2 – Kraftwerk And The Electronic Revolution

Alman elektronik müziği hakkında bugüne kadar çekilen en kapsamlı belgesel bizleri önce “Krautrock” müzik türüyle tanıştırıyor. Devamında ise psikedelik rock, elektronik müzik ve avangard bileşiminin en önemli temsilcilerinden Kraftwerk’in öncülük ettiği 60’lar – 80’lerin sesine büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

3 – The Summer of Rave 1989

Bu BBC belgeseli, bizi kulüp kültürünün ortaya çıkmaya başladığı 1980’lerin sonlarına doğru, post-punk ve yeni dalga müziklerin sahnesine götürecek. Belgesel ayrıca önemli tarihi kırılmalardan da bahsediyor. 1989 Rave kültürünü hissetmek isteyenler için muhteşem bir öneri.

4 – Daft Punk Unchained

Bu belgeselde Daft Punk’ın kariyer basamaklarını tırmanışını seyrediyoruz. Thomas Bangalter ve Guy-Manuel de Homem-Christo’nun küresel elektronik müzik üzerindeki etkisini görebiliyoruz. 90’ların başından itibaren, Grammy kazandıkları 2014’e kadarki süreçte müziklerinin oluşumuna, değişimine ve ilhamlarına tanıklık etmek için keyifle izleyebilirsiniz.

5 – High Tech Soul, The Creation of Techno Music

Techno müziğin köklerini anlatan ilk belgesel olan High Tech Soul, Detroit’in kültürel ve ekonomik bağlamından da bahsederek, techno müziğin neden burada ortaya çıktığını da anlamamıza yardımcı oluyor. Juan Atkins, Derrick May ve Kevin Saunderson gibi türün yaratcılarıyla birçok röportaj içeren belgesel Richie Hawtin, Jeff Mills, Carl Craig, Eddie Fowlkes gibi isimlerle de müziğin oluşum ve gelişim sürecine ayna tutuyor.