En İyi 5 Techno Müzik Festivali

Pandemi tüm hızıyla hayatlarımızı kısıtlarken içimizdeki eğlence özlemi giderek artıyor. Bu yazımızda tutkulu techno dinleyicilerinin mutlaka tecrübe edilmesi gereken en iyi 5 festivali derledik. 

Rotamız Avrupa. Techno’nun merkezi konumunda olan kıta, günümüzde bu müziğin en yoğun talep gördüğü coğrafya. Bu nedenle listemizdeki festivaller tamamen Avrupa’dan.

1.  Time Warp

Festival’in 2020 lineup’ı tam bir yıldızlar geçidiydi; Richie Hawtin, Nina Kraviz, Adam Beyer, Amelie Lens, Sven Väth, Charlotte de Witte, Laurent Garnier, Chris Liebing… 

20 yıllık geçmişiyle kendine has bir duruşu olan Time Warp, katılımcılarına iyi müzikle beraber müthiş görsel şovlar vadediyor.

Ne zaman ve nerede: 30 Ekim 2021 – Mannheim, Almanya.

2.  Awakenings Festival

Çoğu techno dinleyicisinin gitmek isteyeceği, bu müziğin amiral gemisi festivallerinden biri. 2000 yılından beri düzenlenen Awakenings gün geçtikçe kültleşen bir festival. Festivalde techno sahnesinin en büyük isimleri performans sergiliyor ve onlara Awakenings’in kendine has, seyircilerin üzerinde gezen yatay havai fişek şovları eşlik ediyor.

Ne zaman ve nerede: 26-27 Haziran 2021 – Spaarnwoude, Hollanda

3.   Junction 2

Techno müziğin gelişimine plak şirketi Drumcode ile devasa bir katkı sunan Adam Beyer ve ekibinin her yıl bizzat destek olarak lineup hazırlama sürecinde aktif rol aldığı ikonik festival. Londra’da bir otoyol kavşağının tam altında gerçekleştirilen festival bu özelliğiyle kendine has bir imaj çiziyor. 

Festivalin 2021 için açıklanan ilk etap Lineup’ında yer alan önemli isimler şu şekilde; Jon Hopkins (live), Adam Beyer, Robert Hood (live), Maceo Plex, Dax J, Nina Kraviz, Amelie Lens.

Ne zaman ve nerede: 4-5 Haziran 2021 – Londra, Birleşik Krallık

4.  Sonus Festival

Balkanlar son yıllarda müzik festivallerinin yükselen yıldızı. Pek çok büyük çapta müzik festivaline ev sahipliği yapan balkan ülkelerinin arasında başı çeken ülke ise Hırvatistan. Kendinizi yaz tatili kavramının tam merkezinde hissedeceğiniz bir festival olan Sonus’ta underground techno sahnesinden önemli isimler sahne alıyor.

Ne zaman ve nerede: 15-19 Ağustos – Novalja, Hırvatistan.

5.  Kappa Future Festival

Saf techno dinlemek isteyenler için İtalya’nın endüstriyel üretim merkezi Torino’nun mekanik yapısını rahatlıkla hissedebileceğiniz bir festival. Techno ve akdeniz kültürünün karışımı bu festivale farklı bir hava katıyor. Kappa Future Festival’ın 2020 Lineup’ında Carl Cox, Joseph Capriati, Solomun, Amelie Lens, Laurent Garnier, Paco Osuna gibi isimler başı çekiyordu.

Ne zaman ve nerede: 3-4 Temmuz 2021 – Torino, İtalya

İyi techno dinlemek için Berlin’e gitmek zorunda değilsiniz. Eğer imkanınız varsa farklı alternatiflere şans vermelisiniz.