DJ’lerin Ustalaşırken Yaptığı 5 Büyük Hata

Kuşkusuz Dj’ lik dj ekipmanları ve setup başında zaman geçirdikçe geliştirilebilcek bir yetenek. Fakat Yanlış öğrenmelerden kaynaklanan bir takım hatalar zamanla alışkanlık haline gelebilir. İşte sizin için derlediğimiz en sık tekrarlanan 5 hata

1-Aşırı effect kullanımı

Dj effectlerini kullanmak başlarda aşırı eğlenceli olsa da, bu effectleri ustaca kullanabilmek iyi bir müzik algısı ve teknik gerektirir. Aşırı kullanılan effectler parçalarda çok kolay bozulmaya yol açabilir ve kulak tırmayalan sesler ortaya çıkabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için dj effectlerini çok iyi tanımak ve gerektiği oranlarda kullanmak gerekir.  Bu da haliyle pratikle zaman içerisinde gelisebilecek bir tekniktir. Effect knobblarına daha ölçülü ve ritmik dokunuşlar yapmaya alışmak başlangıç için en iyi öğrenme yöntemi olabilir. Parçaların da içerisinde bol bol effect olduğunu düşünürseniz setlerinizde çok aşırı effect kullanımına ihtiyacınız olmayacaktır.

2-En iyi parçaları en başta çalmak

İyi bir performansın olmazsa olmazı uyumlu parçalar ve iyi bir set akışıdır.Bazen çok favoriniz olmayan sıradan hissettiğiniz şarkılar bile setinizde doğru sıralamayla çaldığınızda bir hit parçaya dönüşebilir. Dönüşebildiği gibi bu durumun tam tersi de mümkündür. Parçalarınızı sıralarken daha çok birlikte yarattıkları müzik algısı tonlar ve ritim elementlerini baz alarak çok daha iyi kompozisyonlar oluşturabiliriz. Favori parçalarınızı arka arkaya çalmak performans sürekliliği sağlamanıza engel olacak ve setinizde ani enerji düşüşüne veya çıkışına yol açacaktır.

‘’ Dj’liği bir havai fişek gösterisi olarak düşünürseniz ,en parlak ışıklı fişeklerinizi ilk baştan atmanız çok akıllıca olmayacaktır’’

3-TÜM SENARYOYU PLANLAMAK

Özellikle yeni başlayan dj’lerin bir yol haritasına sahip olması normal bir davranış olsa da çalacağınız bütün parçaların sıralaması ve mix için ayırdığınız zamanın önceden belirlenmiş olması çok tavsiye edilen bir durum değildir çünkü her performans kendi dinamiklerine sahiptir. Dj ‘lik aynı zamanda bir çok doğaçlama yeteneğini içerisinde barındırır. Önceden hazırladığınız playlistler mekanlarda uymayabilir, burada dj ‘in kitleyi okuma becerisi devreye girerek, doğaçlama bir performansla geceyi kurtarabilir. Daha fazla pratik gerektiren doğaçlama Dj ‘lik  size her an  insanları eğlendirebilecek müziği yapmaya hazır tutar. Tabi ki arşivinizde şarkıları çok iyi biliyor olmak hatta birleştirebileceğiniz kısa kısa partlara sahip olabilmek oldukça önem taşır.

4-EQ VE FİLTER HATALI KULLANIMI

Çaldığınız müziği profesyonel üreticilerin parçalarından seçiyorsanız muhtemelen sizin mixerin üzerinden tonlamak için kullanıcağınız EQ ayarlarına çok ihtiyacınız olmayacaktır. Dans müziğinin istediği güçlü ve sert duyum, sound yeterli dinamiğe sahip olmadıkça  dünyanın en rahatsız edici frekanslarına dönüşebilir. Müziğinize frekans dengesi sağlamak için açmak isteğiniz frekansların karşıtı frekansları kısmanız daha iyi bir çözüm olabilir örnek olarak bas eksikliğini hissettiğinizde basları açmak yerine biraz daha tizleri açıp kanal gaini veya master genel ses kontrolü üzerinden biraz açabilirsiniz. Mekanın ses sistemi ve akustikten kaynaklanan ses problemlerini çözmenin en iyi yöntemi amfiler üzerindeki ayarlardır. Çaldığınız bütün parçalarda frekansların dengesi ve ses seviyesi dj mixeri üstündeki EQ’nun saat 12 yönünde (flat) olması durumuna göre ayarlanmıştır. Sizin ekstra yapacağınız EQ ile renklendirmede referans bir duyuma sahip olup çok dikkatli olmalısınız.

5-FAZLA ALKOL TÜKETİMİ

Tüm performansların özü konsantrasyon ve kas hafızasıdır. Algınızı düşürücek ve konsantrasyonunuzu dağıtacak tüm uyarıcı maddeler ( Alkol, uyuşturucu) kusursuz bir performansa giden yolda sizi hayal kırıklığına uğratabilir.Unutmayın ki asıl önemli olan konu sizin eğlenmenizden ziyade insanları eğlendirebilmenizdir. Bunun içinde açık bir algı ve konsantrasyona ihtiyacınız olduğu için en azından performansınızdan önce tüm bu uyarıcı maddelerden uzak durmalısınız. Sağlıklı bir görüntü ve hakimiyet her dj ‘e artı puanlar katar.