DJing: Hizmet mi Yoksa Performans mı?

DJ’liğin insanları eğlendirmek için bir hizmet mi ya da bir performans mı olduğu en çok tartışılan konulardan bir tanesi. Bu konuda kesin bir yargıya varmanın mümkün olduğunu söylersek yanılmış oluruz. Çünkü bu durum, kişiden kişiye göre değişebilir. Sizlerin de bir fikir sahibi olması adına, çok tartışılan bu soruyu sizler için inceledik.

 

Önceki  yazılarımızdan birinde, DJ türlerinden bahsetmiştik. Mobile DJ olarak adlandırılan DJ’ler genellikle etkinliklerde ya da kurumsal işlerde insanların istekleri doğrultusunda hareket eden, onlara istediklerini  vermeye çalışan DJ’lerdir. Her zaman hitap ettiği kitlenin istediklerini karşılamaya hazırlardır. Söz konusu Mobile DJ’ler olunca,  bu soruyu cevaplamak çok zor değil.

 

DJ’liğe yeni başladığınızda, istediğiniz mekanlarda çalma fırsatına erişmeniz biraz zaman alabilir. Bu yüzden, daha küçük mekanlarda, genellikle işletmecinin ya da kitlenin istekleri doğrultusunda hareket etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlar asla hevesinizi kırmamalı ve çoğu büyük DJ’in ilk başladığında böyle durumlara maruz kaldığını bilmelisiniz.

 

Eğer doğru bir kitleye ulaştıysanız ve kendi sound’unuzu bulduysanız, insanlar sizi sahneye çıkan ve dinlemeye gittikleri bir grup ya da sanatçı olarak görür. Müziğinizle bir hikaye anlatmak ve insanlara bunu anlatmak tamamen sizin elinizdedir. Doğru kitleye ulaşmak biraz zamanınızı alabilir ama gerçekleştirdiğiniz performansların  tüm bu sabır ve emeğe değeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Performansın zirve noktalarından bahsedecek olursak, Turntable DJ’leri  ve Live DJ’lerden kesinlikle bahsetmemiz gerek. Bu insanların yaptığı işi ‘’çalmak’’ olarak adlandırmak kesinlikle onlara haksızlık olur. Bir grubun sahneye çıkıp canlı olarak sergilediği performans kadar emek ve yetenek söz konusudur. Bu DJ’leri  göz önünde aldığımızda da bu soruyu cevaplamak oldukça kolay:  yaptıkları iş kesinlikle bir performans.

 

Sizler için, çok tartışılan bu konuya bir taslak oluşturmaya çalıştık. Bir DJ olarak ne yapmak istediğiniz tamamen size kalmış. Gecenin sonunda zevk aldığınız şeyi yapıyor olmak, emin olun sizi en tatmin edecek şeydir.