Dj Olmak Sizi Neden Daha İyi Bir Dans Müzik Prodüktörü Yapar?

Dj Olmak Sizi Neden Daha İyi Bir Dans Müzik Prodüktörü Yapar?

 Müzik teorisi ve yaratıcılık tahmin edilebileceği üzere iyi bir prodüktör olmak için çok önemli. Fakat, djing geçmişine sahip olanların müzik prodüksiyonu sürecinde daha avantajlı bir konumda oldukları da yadırganamaz bir gerçek. Eğer neden diye merak ediyorsanız, işte bunun için 3 sebep:

 

     1)   Kendi Parçalarınızı Daha İyi Analiz Edebilirsiniz!

Djlerin iyi bir set hazırlamak için saatlerini dinleyerek ve doğru parçaları bulmaya çalışarak geçirdiklerini biliyoruz. Bu süreç, kendi prodüksiyonunuzda yönelmek istediğiniz tarzı ve prodüksiyonlarınızın barındırmasını istediğiniz elementleri bulmanızda size oldukça yardımcı olabilir. İyi bir mix kesinlikle bir uyum içermelidir. Bu yüzden, her parçanın BPM’i, yazıldığı notası ve genel müzikal yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu anahtar noktaları aklınızda tuttuğunuz sürece, kendi parçalarınızı da kolaylıkla analiz edebilirsiniz.

     2)   Hedef Kitlenizi Bulabilirsiniz

Bir dj her zaman kim için çalacağını bilmelidir. Daha önceki bloglarımızdan birinde de bahsettiğimiz gibi hitap ettiği kitleyi adeta okumalıdır. Bu, müzik prodüksiyonu için de oldukça gerekli bir özellik. İnsanların nelerden hoşlandığını görerek bunları kendi müziğinize aktarabilirsiniz.

     3)    Yaptığınız Parçaları Tanıtma Fırsatına Erişirsiniz

Her ne kadar iyi bir prodüktör olursanız olun, müziğinizi insanlara ulaştıramazsanız olduğunuz yerde saymaya devam edersiniz. Farklı farklı mekanlarda çalarak yaptığınız parçaların çok daha fazla insan tarafından duyulmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, setinizde kendi parçalarınıza yer verdiğiniz için diğer djlerden birkaç adım önde olacağınız da tartışılmaz bir gerçek. Her şeyden önemlisi ise, insanların sizin parçalarınızda eğlenirken duyacağınız tarifsiz haz!