DJ Livestream Devri Sona Erebilir mi?

Pandemi sürecinin gece kulüplerini ve mekanları kapatması, zaten daha az sosyalleşenen insanları evlerinde kalmaya mecbur etti. Pandemi bizi evde, sosyal gezintiler olmadan tuttuğundan, çoğumuz bilgisayarlarımıza, telefonlarımıza, Zoom/Google konferanslarına, telefon görüşmelerine ve FaceTime sohbetlerine döndük.

 

DJ’ler ve müzisyenler artık kalabalıklara performans sergileyemediği için, müzik dünyası online bir platforma dönüştü. Facebook, Instagram ve Twitch gibi uygulamaların kapıları, müzik dünyası için daha önce hiç olmadığı kadar açıldı.

 

Covid–19’un ilk aylarında Facebook’u her açtığımızda veya Twitch’e her bağlandığımızda bir DJ’in performans sergilediğini görebiliyorduk.Lokal bir DJ’den dünyaca ünlü bir isme kadar artık herkes parmaklarımızın ucuna gelmişti. Kafalardaki soru ise bu durumun ne kadar böyle devam edebileceğiydi.

 

Sanal çalışma, sanal performansları daha az cazip hale getiriyor. Bu durum, tüm gün bilgisayar başında çalışan insanların, akşamları yine ekranın başında olmak istememesi ile açıklanıyor.

 

Platformlar canlı yayın için işlevsiz hale geliyor!

 

DJ setlerini canlı olarak yayınlamak isteyen kullanıcıların kitlesel akını, bu platformlar için çok sayıda soru ve sıkıntıyı yanında getirdi. Asıl soru şuydu: “Hangi web sitesi satın aldığım veya kendi yarattığım müziği çalmak için benim yayınımı kesmeyecek?”

 

Pandeminin başlangıcında, Twitch ve Facebook Live’ın popülaritesi hızla arttı.Ancak telif hakkı söz konusu olduğunda büyük miktarda gri alan vardı. Beatport, Bandcamp vb. parçaları satın alsanız bile., akışlar telif hakkı ihlali nedeniyle sola ve sağa kapatıldı ve/veya kapatıldı – ve kurallar neden olduğu konusunda belirsizdi. Ve son zamanlarda, platformlar çatlamaya daha da yoğun bir şekilde odaklandı.

 

DJ livestream’lerin sonunun ne olacağını en az siz kadar biz de merak ediyoruz. Gelişmelerden haberdar olmak için SonarHouse blog sayfasını takip etmeyi unutmayın!