Demo Göndermeden Önce… | 11 Madde!

Bir plak şirketine demo gönderirken nelere dikkat etmelisiniz? Gönderdiğiniz parçanın beğenilmemesi dışında başka neler reddedilme nedeni olabilir? İşte plak şirketlerine demo gönderirken aklınızdan çıkarmamanız gereken 10 önemli madde.

1. Demo gönderdiğiniz plak şirketinin demo kurallarına dikkat edin. Her plak şirketinin demo kabul ederken farklı istekleri olabilir. Örneğin bazı plak şirketleri Soundcloud Private Link ile demo kabul ederken bazıları WeTransfer kullanmayı tercih edebilir. Bazı plak şirketlerinin sadece mp3 formatında demo kabul ettiğini biliyor muydunuz?

2. Plak şirketinin daha önce yayınladığı parçaları iyi analiz edin. Şirketin yayınladığı parçaların tarzı ile sizin parçanız apayrı ise o demoyu göndermek için daha doğru bir plak şirketi araştırın.

3. Mix ve mastering yapılmamış parçalarınızı göndermeyin. Demonuzu dinleyenler için mix ve mastering niteliği çok önemli bir kriterdir.

4. E-mail dili… Yazdığınız e-mail bir ciddiyet abidesi olmak zorunda değil ama oluşturduğunuz gönderiyi smiley’ler ile doldurmaktan da kaçının.

5. Konu kısmını fazla doldurmayın. “Demo/Demo Submission, Artist Adınız, Parça Adı” formatı yeterli olacaktır.

6. Kısa bir biyografi iş görecektir. Ama kısa. Okuyanı sıkmayacak, fazla uzamadan bitecek, sizi sadece müzikal anlamda kısaca özetleyen bir metin yeterli olacaktır.

7. Kullandığınız mail adresine dikkat edin. Upuzun, alakasız isimlerin olduğu bir e-mail adresi kullanmayın. Mümkünse sadece artist adınızın olduğu bir e-mail adresi kullanmaya özen gösterin.

8. Eğer bir web siteniz var ise mutlaka ekleyin. Gönderinin en sonuna bir bağlantı ile ekleyeceğiniz şık ve sade bir sanatçı web sitesi iyi intiba yaratmada etkili olabilir.

9. Sosyal Medya ve Soundcloud profillerinizi gönderiye ekleyin.

10. Preview göndermeyin. Parçanızın mutlaka baştan sona bitmiş halini sunmalısınız. Ön izleme, preview gibi başlıklar altında göndereceğiniz kısa demolar red nedeni olacaktır.

11. Eğer demonuzu indirilebilir bir link ile gönderiyorsanız, audio dosyanızın adını doğru yazdığınızdan emin olun.

Bonus 1.  Sabırlı olun. Her plak şirketinin geri dönüş süresi farklıdır. Bazıları 2 hafta bazıları 2 ay sonra dönüş yapabilir. Demonuzu olumsuz değerlendiren pek çok plak şirketinin geri dönüş yapmadığını unutmayın. 

Bonus 2.  Umudunuzu kaybetmeyin.