Dans Pistlerini Sallamaya Devam Eden 50 Yaşın Üzerinde 18 DJ

Çoğu kişi DJ’ liğin genç insanlar için olduğunu düşünebilir fakat bunun aksini ispatlayan çok sayıda örnek vardır. DJ’ liğin öncüleri olarak nitelendirilebilecek bu insanlar adeta yaşın sadece bir sayıdan ibaret olduğunu kanıtlayarak dans pistlerini sallamaya devam ediyorlar. İşte sizler için alfabetik olarak sıraladığımız 50 yaşın üzerinde olup DJ’ liğe hala devam eden 15 isim:

1)  Ben Watt (55)

Benn Watt, sadece bir DJ değil aynı zamanda şarkıcı, söz yazarı, yazar ve müzisyen. Bunların yanı sıra çok sayıda plak şirketi kuran Watt, çok sayıda techno ve deep house sanatçısının kariyerinde etkin rol oynadı.

2)  Carl Cox (56)

Carl hakkında ne diyebiliriz ki? O bir techno ve house ikonu. İki plak şirketinin sahibi ve hatta performans sergilediği birçok festivalde kendi sahnesine sahip. Carl Cox ve onun müziği günümüzde hala binlerce insanı coşturmaya devam ediyor ve ondaki bu enerjiyle bu coşku uzun yıllar daha kesilecek gibi değil.

3)  David Morales (55)

Daha çok 90’larda pop şarkılara yaptığı remixlerle bilinen Grammy ödüllü David Morales, hala performans sergilemeye ve single yayımlamaya devam ediyor. Morales, kariyeri boyunca Amerika ve İngiltere’nin yanı sıra Ibıza müzik piyasasında da inanılmaz bir etkiye sahipti.

4)  Derrick May (55)

Derrick May’ in en büyük başarısı, arkadaşları Juan Atkins ve Kevin Saunderson ile birlikte yarattığı ve daha sonraları ‘’techno’’ olarak adlandırılan, daha soğuk ve futuristic olan bir house müzik tarzı yaratmaktır. Günümüzde May, son derece yoğun bir programla dünyanın her tarafında performans sergilemeye devam etmektedir.

5)  DJ Hell (55)

Alman Techno & House efsanesi DJ Hell, Berlin’de 90’larda çıkan çoğu büyük dans müziği kaydının altına imzasını atmıştır. Hell, ayrıca 80’ler ilham kaynaklı electroclash hareketinin başlatıcısı olarak görülür. Bunlara ek olarak, 2002 yılında GQ tarafından ‘’Yılın Adamı’’ ünvanına layık görülmüştür.


6)  Giorgio Moroder (78)

Giorgio sadece deneyimli bir DJ değil. Aynı zamanda söz yazarı ve dünyaca ünlü hit parçaların altına adını yazdırmış bir prodüktör. Müzik dünyasının gelmiş geçmiş en önemli isimleriyle çalışmanın yanında, elektronik dans müziğinin gerçek anlamda öncülerinden birisi. Moroder, bu listedeki en yaşlı ve belki de elektronik müziğe en büyük katkıyı yapmış isim. Kendisi 78 yaşında olmasına rağmen performans sergilemeye son sürat devam ediyor.

7) Hernan Catteneo (51)

Hernan Catteneo müzik kariyerine 90’lar itibari ile yerel radyolarda çalarak sektöre girmiştir. 1996 yılında Arjantin’de kazandığı yarışma ile birlikte Exit ve Refresh festivallerinde sahne alma fırsatı bulmuştur. Catteneo progressive house alanında ürettiği parçalar ile müzik endüstrisinde tanınmıştır.

8)John Digweed (51)

 İngiliz DJ ve prodüktördür. 2007 yılında DJ Magazine dergisinin ilk 100 listesinde üçüncü gelmiştir(en iyi dereceyi elde eden progressive DJ’i). Son 9 yılda hep ilk 10’un içinde olmayı başarmıştır.Ayrıca 2000 yılında bu oylamada birinci seçilmiştir.

 

9) Jeff Mills (55)

‘’The Wizard’’ olarak bilinen Mills, bir saat içinde 3 ayrı deck, 909 drum machine ve 70 kayıt kullanmasıyla bilinir. Techno severler arasında saygın bir yere sahiptir. Eminem bile Groundhog Day şarkısında Jeff Mills’ ten bahsetmiştir.

10) Joey Negro (54)

Joey Negro, yıllar boyunca sayısız House kaydı yayımladı bu kayıtlardan bazıları top 40 listesine girmeyi başardı. Negro, kendi plak şirketi olan Z Records çatısı altında, House müzik yapmaktadır. Günümüzde de düzenli olarak başta İngiltere olmak üzere dünya çapında performans sergilemeyi sürdürüyor.

11) Juan Atkins (55)

Derrick May ve Kevin Saunderson ile birlikte ‘’The Belleville Three’’ nin bir parçası olan Juan Atkins, techno müziğin yaratıcısı olarak bilinir. Günümüzde elektronik müzik severlerin vazgeçilmezi olan techno, varlığını Juan Atkins ve arkadaşlarına borçludur.

12) Junior Vasquez (68)

71 yaşında olmasına rağmen Junior Vasquez hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Vasquez, dünyaca ünlü isimlerin şarkılarına yaptığı düzenlemelerle bilinir. Bu isimlerin arasında Madonna, Whitney Houston, Prince, Pet Shop Boys ve MC Hammer gibi ünlüler vardır. Junior, şu an hala dünyanın her yerinde gece kulüplerinde çalmaya ara vermiyor.

13) Kevin Saunderson (53)

Günümüzdeki techno müziğin yaratıcısı olarak bilinen üçlünün üçüncüsü. Elektronik müziğe yaptıkları dev katkıyı artık anlatmamıza gerek dahi yok. Saunderson, müziğe ve DJ’ liğe olan tutkusunu dünyanın dört bir yanında, yoğun bir programla sürdürmeye devam ediyor.

14) Marley Marl (55)

Bu adamın hip-hop için ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Kendisi basit bir deyimle, rap beatlerin mucidi. Mr. Magic aynı zamanda bir radyo DJ’i. Aynı zamanda dünya çapında çıktığı turlarla hip-hop aşkını tüm insanlarla paylaşmayı asla ihmal etmiyor.

15) Norman Cook (55)

Eğer Norman Cook ismi size tanıdık gelmiyorsa, Fatboy Slim’ e ne dersiniz? Cook, solo bir elektornik müzik sanatçısı olarak 10 tane MTV ödülü kazandı. Norman Cook ve beraberinde 3-4 isim, 90’lardaki ‘’big beat’’ hareketinin sorumluları. Şu an hala büyük mekanlarda sold-out performanslar sergilemeyi sürdürüyor.

16) Paul Oakenfold (54)

İki kere dünyadaki en iyi DJ seçilen Paul Oakenfold, yıllar içinde birçok insanı etkiledi. Üç kere Grammy Müzik Ödülleri’ ne gösterilen Oakenfold, kendi plak şirketi olan Perfecto Records altında sayısız kayıt çıkardı. Tomorrowland gibi dünyaca ünlü etkinliklerde performans sergilemeye hala devam ediyor.

17) Pete Tong (58)

Yaşı 58 ama kendisi hala güçlü bir şekilde kariyerine devam ediyor. Pete Tong, elektronik müzik için evrensel bir elçi. Dünya çapında turlar düzenleyen ve sayısız performans sergileyen Tong, durma ya da yavaşlama niyetinde gibi görünmüyor.

18)Sasha (48)

Galler doğumlu DJ ve prodüktör. Şu an DJ Mag sıralamasında 7. sırada bulunmaktadır. 80’lerin sonlarında club DJ’i olarak başlayan Sasha, Alexander Coe ile tanışmasıyla çok büyük bir dans kulübü tarafından işe alındı ve genç Dj işe başladığı yerde kendinle aynı müziği seven ve dinleyen insanları eğlendirmekten aldığı hazla kendini buldu. Dünya çapında tanınması, kendi yaptığı miksleri, Haçiente ve Renaissance’ta çalmaya başlamasına kadar mümkün olmadı. Fakat sonraları yarattığı sound ve kullandığı teknik son derece popüler oldu ve Sasha dünya çapında tanınan ve sevilen bir dj haline geldi.