Daha İyi Bir Bassline Yaratmak İçin 6 Yol

İlk bakışta, bas müzikal bir düzenlemeye eklenecek kolay elementlerden biri gibi görünebilir. Bass sesleri, çoğu zaman hak ettiği takdiri alamamasına rağmen, bir pistin çoğu zaman en önemli parçasıdır. Teknik olarak nitelikli bestelenmiş bass line’lar, bir parçanın tüm elementlerini bir araya toplayabilir ve kulağa hoş gelen bir harmoni oluşturabilir. Ciddi önem arz eden bass seslerin oluşumu, parçanın akışı ve ana dinamiklerini belirler. Aynı zamanda bass sesler ve ritim grubu parçaların ana iskeletini oluşturmaktadır. Başka bir deyişle bas seslerine gösterdiğiniz titizlik parçanızın tüm etkenleri üzerinde bir etki oluşturur. Işte daha iyi bir bass line oluşturmak için dikkate almamız gereken 6 önemli faktör :

1-Farklı Düşünün

Aradığınız bass sesini elde etmek için bilindik kalıpların dışına çıkabilirsiniz. Örneğin daha önce denemediğiniz ve tamamen farklı enstrümanların bass seslerinden yararlanabilirsiniz. Bu enstrümanlar size yabancı gelecek olsa da, yoğun ve hoş bir bass sesi oluşturma ihtimalleri yüksektir. Aynı zamanda alışılagelmiş seslerin dışındaki seslerin kullanımı kitleler tarafından ilgi çekecektir.

 

    

2-Bass Akorları Oluşturur

Besteleyeceğiniz bass line, parçanızın üst kısmındaki akorları nasıl etkileyeceği fikrini düşünerek, bu akorun bir parçası olmayan bir nota çalarsa, bas akoru bile değişebilir. Yazacağımız bass melodisini kök nota olarak tanımlayarak, parçanın tamamında benzer bir akor izleyişine sahip olabilirsiniz. 

 

 

3-Reverb 

Bass melodinizin daha derin ve hissedilir hale gelmesini reverb kullanarak sağlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz reverb’ün özenle ve dikkatli kullanılmasıdır, bu efektin yanlış kullanımının şarkınıza zarar vereceğini aklınızdan çıkarmayın. Reverb’ün bassla kullanılacağı zaman, reverb çıkısının önüne bir eq yardımı ile 500hz altı kesilebilir.

 

 4-Temize Çekmek 

Var olan parçalardan bass line sampleları almak yaygın bir yöntemdir. Ancak bu sesleri parçanıza entegre etmek ve bütünü bozmamak zor olabilir. Bu noktada yüksek frekanslı seslerden kurtulmak ve temize çekmek için filtre kullanımı ve opsiyonları sizlere yardımcı olacaktır.

 

 

 5-Kick ile Birlikte Bass Kullanımı

 Parçanızın ana iskeletini oluşturacak temel iki faktör bass ve kick’tir. Bunun en önemli nedeni her iki faktörün benzer dinamiklere sahip olmalarıdır. Basların ritmik bir düzen alması yaygındır ve bu model genellikle kick ve ritim grubu ile birlikte oluşan bir modeldir. Bir bas parçası muhtemelen bu yaklaşımların birçoğunu veya tamamını içerecektir. Bazen basit vuruşları değiştirmek, bazen kick ile harmoni oluşturmaktır. Hem kick hem de bas sesini görsel olarak incelemek için bir spektrum analizörü kullanın, böylece her ses çatışmasının görüldüğü periyodu hassasiyetle görebilirsiniz.  

 

 

6-Ses Dizaynı

Bir bas sesinin mükemmelleştirilmesi zorlu bir süreç olabilir ancak bunu tetiklemeyi denerken bassline’a ait kompozisyon üzerinde bunu hızlıca yapmaya çalışmak sinir bozucu hale gelebilir. Bas tonunuzun daha ince ayrıntılarına girmek için ekstra zaman ayırmalısınız. Parçanızı mixlerken bass seslerinizin duyulduğundan ve diğer sesleri gölgelemediğinden emin olun.