DJ’lerin başına gelebilecek teknik arızalar

  

Cihaz arızaları ve DJ kabininde gerçekleşecek felaketlere karşı nasıl hazırlıklı

olabiliriz ?

DJ’lerin en büyük korkuları sıralamasında, set ortasında yaşanabilecek cihaz arızaları ilk sırada yer almaktadır. Çalma listeniz ve işinizi icra ettiğiniz çevreye bağlı olarak, gerçekleşecek yüzlerce senaryo var. DJ standında ’acil bir durumda’ ne yapılacağına dair net bir cevap olmasa da, korkunç bir duruma yardımcı olabilecek bir kaç öneri sunuyoruz.

 

1.Müziğiniz oluşabilecek her vakada devamını sürdürmelidir.

Tahmin ettiğiniz üzere başınıza gelebilecek en kötü durum, müziğinizin kapanmasıdır. Bulunduğunuz kalabalık size şaşkınlıkla bakıyor ve yaşanacak en büyük başarısızlığı gerçekleştirdiğinizi düşünüyorsunuz. Ancak bu kadar dramatik bir bakış açısına gerek yok.

Alternatif bir hafıza biriminde(usb,ssd,hafıza kartları) bulunabilecek birkaç parça sizi rahatsız eden sessizlikten çıkarabilir. USB bellekler müziklerinizi erişilebilir tutmak için harika bir yol olsa da, kusursuz değiller ! Yapabileceğiniz en mantıklı eylem, müziğinizi iki ayrı USB sürücüsünde taşımaktır, böylece yedek olarak ekstra bir tane vardır.

Yedek bir müzik kitaplığı oluşturmak, sizler adını işlevsel bir B planı olabilir.

Ipad veya telefonlarınızda bulunabilecek yazılım programları, her an için müziği tekrar başlatabileceğiniz bir kaynak yaratır.

 

 

2.Hazırlıklı olun.

Kabin felaketlerini engellemenin en önemli yollarından biri, bu sıkıntıyı baştan çözmektir. Kendinize ait kablolar, adaptörler ve diğer gerekli malzemeleri getirerek başlayabilirsiniz. Herhangi bir DJ etkinliğinde güvenilir bir güç kaynağınız olduğundan emin olmak adına ekstra uzatma kablosu bulundurmanız özellikle önemlidir. Ayrıca acil durumlar adına yedek kulaklık taşımayı unutmayın.

 

3.Ses Kontrol.

Ses kontrolü genel olarak göz ardı edilir ancak uzun vadede kurtarıcınız olabilir. Ses kontrolünüzü sağlarken tüm ekipmanlarınızın doğru bir şekilde çalıştığını test edin. Müziğinizi sunacağınız mekana erken varmanız halinde karşılaşacağınız bir teknisyen tüm sorularınıza cevap verebilir.

 

 

4.Bilgisayarlarınızda oluşabilecek donmalar.

Herhangi bir donma durumunda, yapacağınız bilinçsiz tuşlamalardan ziyade beklemek veya sonrasında reset atmak sizin adınıza mantıklı bir çözümdür. Gereksiz programları bilgisayarınızın yavaşlamaması adına kapatın. Pratik çözüm önerileri işe yaramadığı takdirde, yedek USB’nizi çıkartın ve önceden hazırladığınız listeleri kullanın. Bazen yapabileceğiniz en iyi şey derin bir nefes alıp ilerlemektir.

 

 

5.Gece kulübünde oluşabilecek cihaz arızaları.

İnsanların düğmelere basabileceği ve yapışkan bir durum yaratacak içki dökülmelerinin gece kulübü gibi ortamlarda sizi frenleyebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Durum ne olursa olsun, hazırlığınızı yapın ve bir gece kulübünde birçok şeyin potansiyel olarak yanlış gidebileceğini unutmayın.

Sakin olun ve arızayı tanımlamaya çalışın, mikserin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ederek başlayın. Sonrasında ekipmanlarınızın her parçasını inceleyin ve tüm güç kaynaklarını kontrol edin. Ayrıca standart bir gece kulübü hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenerek, ters giden durumlara karşı problem çözme mekanizmanızı hızlandırabilirsiniz.

 

6.Güç kaybı.

Cihazlarınız kapanırsa yapacağınız ilk hamle, kabloların güç kaynağına gidişini kontrol etmektir. Sonrasında amper veya güç çubuklarının aşırı derecede ısınmadığından emin olun. Isınma durumlarında beklemek elinizden gelecek tek çaredir.

Koşullar kontrolünüz dışındaysa, kendinizi aşmayın. Bir daha ki sefere düşebileceğiniz zor bir durum için en iyi nasıl hazırlanabileceğinize odaklanın.

 

7.Son olarak.

Yapabileceğiniz en mantıklı hareket, cihazlarınız hakkında bilgi ve donanıma sahip olarak, gelecek aksaklıklara çözüm senaryoları üretmektir. Panik yapmayın ! Sadece sorunu adlandırmaya ve sonrasında çözmeye odaklanın.