Bir Müzik Prodüktörü Olarak Kendi Soundunuzu Bulmanın 3 Yolu

Bir müzik prodüktörü, DJ ve hatta bir dinleyici olarak size gerçekten hitap eden müzik tarzlarını ve soundları bulmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Belli bir dönem çok sevdiğiniz bir tarzı ilerleyen zamanlarda hiç sevmeyebilirsiniz. Kendi soundunuzu bulmak, çok uzun zaman ve emek gerektirebilir. Bunu başarabilmenin anahtar noktalarını bu yazımızda sizler için inceledik

Ne İstediğinizi Bulmaya Çalışın

Ürettiğiniz müzik, bir anlamda hissettiklerinizin dışa vurumudur. Bu yüzden, ilk olarak kendi hislerinizi ve isteklerinizi anlamanız gerek. İlk başladığınızda fikirler ve hisler içinde kaybolmanız çok doğal. Zamanında çok heyecanlanarak yaptığınız bir parçayı, ilerde dinlediğinizde pişmanlık duyabilirsiniz. Gerçekten istediğiniz sounda ulaşmak için çok denemeniz ve çok deneyimlemeniz gerekebilir.

Başkalarını Taklit Etmekten Kaçının

Çok iyi olduğunu düşündüğünüz tarzlar ya da müzik prodüktörleri olabilir. Sizi etkileyen çoğu şeyden ilham almanız oldukça yararınıza olacaktır. Fakat, ilham almak ve taklit etmek arasındaki ince çizgiyi görebilmeniz gerek. Başka bir prodüktörün ortaya koyduğu işi birebir olarak kendi projenize aktarırsanız, bir taklit olmaktan öteye gidemezsiniz. İlham almak ise sanıldığının aksine bir anda olabilecek bir şey değil. Çok dinleyerek ve çok keşfederek gerçekten size hitap eden soundları bulabilir ve bunların esintilerini kendi projelerinizde de hissettirebilirsiniz.

Denemekten Korkmayın

Müzik prodüksiyonu oldukça karışık ve çaba gerektiren bir süreç. Bazı yaptığınız projelerin sizi yeterince tatmin etmediği zamanlar olabilir. İstediğiniz sounda ulaşmak kimileri için çok kolay olsa da, bu durum herkes için aynı olmayabilir. Bu gibi durumlarda, tekrar tekrar denemekten asla korkmamanız gerek. En sonunda, emin olun ki harcadığınız vakitlerin, verdiğiniz emeklerin hepsi karşılığını sizin istediğiniz şekilde bulacak.