Belçika Techno’sunun En İyi Anlatımı | SH Öneri

Belgium Techno… Amerika’da doğan ve büyüyen techno‘nun Avrupa’ya gelişinin ardından bu müziğin bambaşka bir şekile bürünme hikayesi.

Avrupa’nın oldukça küçük ülkelerinden birisi olan Belçika’nın gençlerinin peşinden koştuğu rave kültürünün hızla gelişmesinde bu müziğin dinleyicide yarattığı eşsiz duygudurumun etkisi yadsınamaz. Yıllar boyunca süren “eğlenceli, renkli” müziklerin oluşturduğu dans etme ve keyifli vakit geçirme anlayışının insanların eğlenmesi için şart olmadığını, karanlık duygular ile de eğlenilebileceğinin keşfi techno’nun doğuşu ile fark edildi. Belçika bu keşfin bir üst seviyeye çıkartılarak yüksek kontrastlı hislerin ağırlıkta olduğu techno’nun belki de melankoli ile iç içe geçmiş bir dans türüne dönüşmesine öncülük eden ülke oldu. İşte bu öncülüğün hikayesini ve filizlendiği günlerde maruz kaldığı yaklaşımları en iyi anlatan belgeseli sizinle paylaşıyoruz: The Sound Of Belgium

Belgium Techno

Techno’nun en karanlık hali. Sert, distorted ve “fat” kick’lerin ana element olduğu, yer yer vokal kullanılan, çoğunlukla saw ve acid sesler içeren, cymbal elementlerin yoğunlukla kullanılarak parçanın trafiğine yön veren en önemli sesler olarak bulunduğu techno alt türü.

Bu tarzın bir alt kültüre ve eğlence anlayışına dönüşümünü, gece kulüplerini şekillendirişini, after parti anlayışını ekstrem seviyelere ulaştırması sürecini keyifle izleyeceğiniz başarılı bir belgesel, The Sound Of Belgium mutlaka izlenmeli.

85 dakikalık bu belgeseli izlemek için tıklayın.

The Sound Of Belgium Trailer