Beatport’un Alternatifi Olabilecek Platformlar

DJ’lerin en çok kullandığı elektronik müzik indirme platformu olan Beatport pek çoklarına göre sektörde tek başına. Aslında durum çok farklı. Beatport’un alternatifleri mevcut. Hatta bu alternatif platformların koyu taraftarları bile var. İşte Beatport’a alternatif ve oldukça güçlü 4 elektronik müzik indirme platformu.

Juno Download

Online plak mağazası Juno Records’un 2006 yılında kurduğu bağımsız müzik indirme platformu. Portföyünde 5 milyondan fazla parça bulunuyor. MP3, 192 veya 320 kbps, WAV, FLAC, AIFF ve ALAC ses formatlarıyla Juno Download, parçaları Beatport’a kıyasla çok daha geniş bir format aralığında sunuyor.

Traxsource

Aslında Beatport’un en ciddi rakiplerinden birisi. Pek çok plak şirketinin satın alma modeli kullanan platformlar arasında öncelikli olarak ederek parçalarını markete sunduğu, Beatport’un ardından en çok aktif kullanıcıya sahip olan yegane platform.

Bleep

Londra’lı plak şirketi Warp Records tarafından 2004 yılında kullanıma sunuldu. Sektörün eskilerinden. Şık arayüzüyle dikkat çeken web sitesinde İngiliz ve uluslararası bağımsız plak şirketlerinden özenle seçilmiş parçalar bulacaksınız. Müzik seçerken eklektik düşünmeyi sevenler için önerilir.

Bandcamp

En ilginç Beatport alternatiflerinden biri, 2007’de kurulan Bandcamp bir bağımsız müzisyen platformu olarak tanımlanabilir. Burada 3.000’den fazla plak şirketinden seçmeler, ses dosyaları, fiziksel kayıtlar ve farklı müzik ürünleri de satılıyor. Yani Bandcamp sadece müzik indirmeleri veya tamamen elektronik müzik parçaları içermiyor. Kendinizi Bandcamp’de dolaşırken daha özgür hissedebilirsiniz.