Beatport Gelişmeye Devam Ediyor | Tarayıcı Üzerinden DJ’lik?

DJ’ler için yeni parçalar bulma, satın alma, alınan parçaları performans yazılımına aktarma ve ardından USB belleğe yükleme süreçlerinin günümüz teknolojik imkanları ile aynı paralelde gelişmediğini söylemek mümkün.

Bu bir süreç, kısa veya uzun sürebilir. İş akışı açısından baktığımızda DJ’ler bazı noktalarda daha hızlı hareket edebilme kabiliyetine sahipler mi, bu tartışılabilir. Beatport bu süreçte yaşananan eksikliklerin farkına vardı ve yeni servisiyle DJ’lerin kurasyon yapma ve performansa hazırlanma süreçlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Beatport DJ

Beatport DJ özelliğini kullanabilmek için Beatport’un stream tabanlı kullanılarak canlı performans yapabilmeyi mümkün kılan özelliği olan Beatport LINK’e sahip olunması gerekiyor.

Beatport DJ Ekranından

Bu özellik ile DJ’lerin iş akışını kolaylaştırmak hedefleniyor. Herhangi bir masaüstü veya mobil aplikasyon indirmeden, direkt olarak internet tarayıcısı üzerinden, yani web sitesi dahilinde kullanılacak olan Beatport DJ ile, parçaları performansa hazırlama süreci satın alım yapmadan da gerçekleştirilebilecek.

Bu platform üzerinden tracklist’ler oluşturulabiliyor, CUE point’ler test edilebiliyor ve aslında performans öncesi hazırlıklar daha hızlı gerçekleştirilebiliyor. Ancak henüz Beatport DJ üzerinde yapılan işlemler direkt olarak USB belleğe aktarılamıyor zira bunun için hala bir performans yazılımına (Traktor, Rekordbox, Serato DJEngine DJ, vb.) ihtiyacınız var. Beatport DJ şu an için sadece performans öncesi kapsamlı bir ön izleme ve hazırlık yapabilmenizi sağlayacaktır. 

Automix İle Performanslara Hazırlık Kolaylaşıyor

Beatport DJ içerisinde iki parça arasında mixing’in kulağa nasıl geldiği, uyumun sağlanıp sağlanamadığı gibi nüansları parçaları satın almadan analiz edebilme imkanı sunuluyor. Ayrıca automix özelliği ile Beatport DJ, her parçaya tek tek tıklamadan aralarında nasıl bir mix yapılabileceğine dair fikirler üretmeyi kolaylaştırıyor. Beatport’ta bu güne kadar parçaların sadece belli bir bölümünün ön izlemesi üzerinden fikir edinme imkanı sunuluyordu. Automix özelliği ile DJ’lere büyük bir özgürlük ve konfor sağlandığını söylemek mümkün.

Beatport DJ ile parçaları USB belleğinize ve donanımınıza yüklemeden nasıl bir akış gerçekleştirebileceğinizi görmek mümkün hale geliyor. Şu anda public beta sürecinde olan Beatport DJ sadece Google Chrome kullanıcılarına sunulmuş durumda. Beta sürecinin başarıyla geçilmesi durumunda Beatport DJ’in diğer tarayıcılarda da kullanıma açılacağını öngörüyoruz.

Beatport’un bu yeni servisiyle kullanıcılarından alacağı geri dönüşler nasıl olacak, şirket hedeflediği kullanıcı sayılarına ulaşabilecek mi, hep birlikte göreceğiz.