Avrupa’nın Önemli Festivallerinin Pandemi Sürecindeki Durumları

Senelerdir dünyanın dört bir yanında düzenlenen büyük çaplı festivallerin çoğu, bu sene Covid-19 virüsü sebebiyle ne yazık ki ya ertelenmek ya da iptal olmak durumunda kaldı. Her sene, genellikle, bu zamanlarda Avrupa’da düzenlenen dünyaca ünlü festivallerden bazılarının şu anki durumlarını ve aldığı kararları bu yazımızda sizler için derledik.

1) Tomorrowland

Elektronik müzik, festival ve Avrupa üçlüsünü bir araya getirdiğimizde şüphesiz ki aklımıza gelen ilk şey Tomorrowland. Koronavirüs nedeniyle Tomorrowland’in dijital ortamda düzenleneceği geçtiğimiz haftalarda duyurulmuştu. 25-26 Temmuz tarihlerinde dünyanın dört bir yanından insanlara ulaşacak olan “Tomorrowland Around the World” isimli festivalde yer alacak sanatçılardan bazıları ise: Amelie Lens, Dixon, Kölsch, Joyhauser, Stephan Bodzin ve Tale of Us.

2) EXIT Festival

Sırbistan’ın önde gelen festivallerinden EXIT Festival, ülkede festival düzenlenmesine yönelik engellerin kaldırılmasıyla birçok kişiyi oldukça sevindirdi. 13-16 Ağustos tarihlerinden yirmincisi düzenlenecek festivalin line-up’ı ise yüzleri güldürüyor. Kapanışını 4 saatlik setiyle dünya yıldızı Solomun’un yapacağının açıklandığı festivalin line-up’ında yer alan diğer isimlerden bazıları ise: Nina Kraviz, Ameli Lens, Paul Kalkbrenner, Boris Brejcha, Denis Sulta, Artbat, Kobosil, DJ Tennis, Tale of Us ve Space Motion.

3) Sonus Festival

Hırvatistan’ın en ünlü festivallerinden olan Sonus Festival, diğerlerinin aksine bu seneyi es geçmeyi tercih etti. 15-19 Ağustos 2021 tarihine ertelenen festivalin full line-up’ı ise önümüzdeki senenin yaklaşık bu zamanlarında mutlaka açıklanacaktır.

4) DGTL Barcelona

Dünyanın çeşitli büyük şehirlerinde düzenlenen DGTL Festival, 4-5 Eylül tarihlerinde Barcelona ayağını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Henüz bir iptal ya dijital platforma geçme durumu açıklamayan festivalin line-up’ı ve bilet fiyatları ise yakın bir sürede açıklanacak.

5) Sónar Barcelona

Müzik, yaratıcılık ve teknolojinin her sene mükemmel bir şekilde bir araya geldiği Sónar Barcelona da ertelendiğini açıklayan festivallerden bir diğeri. 17-18-19 Haziran tarihlerine ertelenen festivalin line-up’ının isimleri ise şimdiden açıklanmaya başladı. 19 Haziran 2021 Cumartesi akşamı Sónar Barcelona’da sahne alacak The Chemical Brothers, festivalin açıklanan ilk ismi oldu.

6) Awakenings

Her ne kadar geçtiğimiz günlerde dijital ortamda gerçekleşmiş olsa bile Avrupa’nın en büyük festivallerinden olan Awakenings’den bahsetmeden yazımızı bitirmek istemedik. 26-27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleşen festivali izlemek ücretsizdi. Carl Cox, Charlotte de Witte, Maceo Plex, Joris Voorn, Amelie Lens, Adam Beyer, Enrico Sangiuliano gibi dünya yıldızlarının performans sergilediği festival, birçok kişi tarafından oldukça beğenildi.