9 Mart Dünya DJ Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünya DJ Günü, dünyadaki birçok hayır kurumuna fayda sağlamak için küresel bir fon yaratma çabası olarak ortaya çıktı. 9 Mart, dans müziği endüstrisinin şimdiye kadar katıldığı en büyük küresel bağış toplama etkinliği olarak takvimde yerini aldı.

Her yılın 9 Mart gününde küresel dans topluluğunun büyük paydaşları, uluslararası çocuk hayır kurumları için para toplamak için birlikte çalışıyor. Bu sürece dahil olan pek çok DJ, kulüp, promoter, dergi, radyo istasyonu ve plak şirketini tümü bu fon yaratma sürecine dahil oluyor.

İlk etapta uluslararası dans topluluğunun her bir üyesinin dahil edilmesi hedeflenen bir hareket olarak 2002’de ortaya çıkan 9 Mart Dünya DJ Günü 2002’den beri düzenli olarak küçük ve büyük çapta etkinliklerle kutlanıyor. Pete Tong, Danny Tenaglia, Sasha, Dave Seaman, Paul Oakenfold, Paul Van Dyk, Carl Cox, Seb Fontaine, Hernan Cattaneo, Sister Bliss gibi büyük isimler bu günde elde ettikleri kazancı engelli insanları müzik terapisi ile tedavi etmeyi amaçlayan bir küresel hayır kurumu olan Nordoff-Robbins’e bağışlıyorlar. Yaratılan fon Nordoff-Robbins tarafından yönetiliyor ve aynı hizmeti veren dünyanın farklı noktalarındaki kuruluşlar ile paylaştırılıyor. Ayrıca Mixmag, DJ Mag, Hello, Face, FHM, MTV, BBC Radio 1 gibi büyük medya kuruluşları da yayınlarında bu güne özel bir yer ayırarak destek veriyorlar.

 

 

SonarHouse olarak tüm DJ’lerin 9 Mart Dünya DJ Gününü Kutluyoruz