4 Rave Kültürü ve Acid House Belgeseli

Dans müziği alt kültürlerin oluşumuna öncülük eden çok önemli bir materyal. Bu müzik pek çok eğlence akımına ve farklı dünya görüşlerine dair alternatif perspektifler sunuyor. Acid House söz konusu olduğunda, asi yeraltı rave’lerinden ana akım kitlelere kadar kültürel değişimleri anlatan yapımların önemli birer içerik olduğunu söyleyebiliriz. Bu müzik akımını anlatan yapımlar elektronik müzik sahnesinin on yıllar süren evrimini anlamak için harika izlenceler. Üstelik hepsi YouTube üzerinden izlenebilir.

1.   World In Action – A Trip Around Acid House

İlk olarak 1988’de ITV’de yayınlanan A Trip Around Acid House oldukça kültleşmiş bir yapım. 26 dakikalık kısa belgesel, dönem medyasının bu tarza dair yargılarını kırmayı amaçlıyor.

2.   The Summer Of Rave

Bir BBC yapımı. İngiltere’nin en büyük medya kuruluşu oldukça keyifli röportajlar ile samimi bir belgesel yaratmış. The Summer Of Rave acid house’un gelişimini araştırıyor.

3.   The Chemical Generation

İngiliz pop müzik sanatçısı Boy George’un sunduğu belgesel, tarzın doğuşunu ve Ibiza’ya uzanış sürecini anlatıyor.

4.   E is For Ecstasy

İlk kez 1992’de BBC’de yayınlanan belgesel rave kültürü ve uyuşturucunun İngiltere’de nasıl el ele büyüdüğünü gençlerin ağzından anlatıyor. Belgesel aynı zamanda bilim insanlarının ağzından bu eğlence kültürün uzun vadede yaratabileceği sonuçları anlatıyor.